Name : Recombinant Human EIF3K Protein (His & GST Tag)
Supplier : ADV
Price :572
SKU : GEN8848513272
| Protein category | Recombinant protein |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Target | EIDF3K Protein |
| Conjugation | histidine |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Group | recombinants |
| Gene target | EIF3K Protein (His GST Tag) |
| Short name | Recombinant EIF3K Protein (His GST Tag) |
| Technique | E, Tags, adv advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, coli recombinant proteins are , supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Label | His |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | GST detection labelled), sapiens EIF3K Protein (histidine &, recombinant H |
| Alternative technique | rec |
| Identity | 24656 |
| Gene | EIF3K |
| Long gene name | eukaryotic translation initiation factor 3 subunit K |
| Synonyms gene | EIF3S12 |
| Synonyms gene name | eukaryotic translation initiation factor 3, subunit 12 eukaryotic translation initiation factor 3, subunit K |
| Synonyms | eIF3k PRO1474 HSPC029 PTD001 PLAC-24 M9 ARG134 |
| Locus | 19q13, 2 |
| Discovery year | 2005-01-10 |
| GenBank acession | AB019392 |
| Entrez gene record | 27335 |
| Pubmed identfication | 11042152 14519125 |
| RefSeq identity | NM_013234 |
| Classification | Eukaryotic translation initiation factor 3 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000180865 |