Name : Recombinant Human FcERI / FCER1A Protein (His Tag)
Supplier : ADV
Price :624
SKU : GEN9296871199
| Protein category | Recombinant protein |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Target | FcDERI / FCER1A Protein |
| Conjugation | histidine |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Group | recombinants |
| Gene target | FcERI / FCER1A Protein (His Tag) |
| Short name | Recombinant FcERI / FCER1A Protein (His Tag) |
| Technique | E, Tags, adv advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, coli recombinant proteins are , supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Label | His |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | a polypeptide Protein (histidine detection labelled), high affinity I, receptor to measure, sapiens FcERI / fragment c fragment on immunoglobuline E, recombinant H |
| Alternative technique | rec |
| Alternative to gene target | Cell surfaces, FCE1A and FcERI, FCER1A and IDBG-103887 and ENSG00000179639 and 2205, FCER1A and IDBG-630768 and ENSBTAG00000012887 and 506783, Fcer1a and IDBG-205782 and ENSMUSG00000005339 and 14125, IgE binding, alpha polypeptide, high affinity I, receptor for, this GO :0000187 and activation of MAPK activity and biological process this GO :0001812 and positive regulation of type I hypersensitivity and biological process this GO :0001820 and serotonin secretion and biological process this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0007166 and cell surface receptor signaling pathway and biological process this GO :0007257 and activation of JUN kinase activity and biological process this GO :0009897 and external side of plasma membrane and cellular component this GO :0009986 and cell surface and cellular component this GO :0019370 and leukotriene biosynthetic process and biological process this GO :0019767 and IgE receptor activity and molecular function this GO :0019863 and IgE binding and molecular function this GO :0038095 and Fc-epsilon receptor signaling pathway and biological process this GO :0043306 and positive regulation of mast cell degranulation and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045401 and positive regulation of interleukin-3 biosynthetic process and biological process this GO :0045425 and positive regulation of granulocyte macrophage colony-stimulating factor biosynthetic process and biological process this GO :0050731 and positive regulation of peptidyl-tyrosine phosphorylation and biological process this GO :0050850 and positive regulation of calcium-mediated signaling and biological process, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding and also this GO :0019767: IgE receptor activity and also this GO :0019863: IgE binding, this GO :0019767: IgE receptor activity, this GO :0019863: IgE binding, Fc fragment of IgE |
| Identity | 3609 |
| Gene | FCER1A |
| Long gene name | Fc fragment of IgE receptor Ia |
| Synonyms gene | FCE1A |
| Synonyms gene name | Fc fragment of IgE, alpha polypeptide , high affinity I, receptor for |
| Synonyms name | Fc epsilon receptor Ia |
| Locus | 1q23, 2 |
| Discovery year | 1989-06-30 |
| GenBank acession | BC015195 |
| Entrez gene record | 2205 |
| Pubmed identfication | 8245459 |
| RefSeq identity | NM_002001 |
| Classification | Immunoglobulin like domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000037176 |