Name : Recombinant Human Type I Inositol 1,4,5-Trisphosphate 5-Phosphatase, INPP5A (C-6His)
Supplier : NOVO
Price :2486
SKU : GEN7386179832
| Reacts with | Human |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Description | Recombinant Human INPP5A is produced by our Mammalian expression system and the target gene encoding Met1-Val410 is expressed with a 6His tag at the C-terminus |
| Molecular Weight | 48, 5 kD |
| UniProt number | Q14642 |
| State of the product | Liquid |
| Shipping conditions | Dry Ice/ice packs |
| Formulation | 150 mM sodium chloride, 2 um filtered solution of 20 mM PB, 4, Supplied as a 0, pH7 |
| Storage recommendations | -20°, Please minimize freeze-thaw cycles, stable for 6 months after receipt, C, Store at < |
| Reconstitution | Dissolve the lyophilized protein in ddH2O, Do not mix by vortex or pipetting, It is not recommended to reconstitute to a concentration less than 100 &mu, Please aliquot the reconstituted solution to minimize freeze-thaw cycles, Always centrifuge tubes before opening, g/ml |
| Purity | and determined by Polyacrylamide gel electrophoresis, Greater than 95% |
| Sequence of the amino acid | MAGKAAAPGTAVLLVTANVGSLFDDPENLQKNWLREFYQVVHTHKPHFMALHCQEFGGKNYEASMSHVDKFVKELLSSDAMKEYNRARVYLDENYKSQEHFTALGSFYFLHESLKNIYQFDFKAKKYRKVAGKEIYSDTLESTPMLEKEKFPQDYFPECKWSRKGFIRTRWCIADCAFDLVNIHLFHDASNLVAWETSPSVYSGIRHKALGYVLDRIIDQRFEKVSYFVFGDFNFRLDSKSVVETLCTKATMQTVRAADTNEVVKLIFRESDNDRKVMLQLEKKLFDYFNQEVFRDNNGTALLEFDKELSVFKDRLYELDISFPPSYPYSEDARQGEQYMNTRCPAWCDRILMSPSAKELVLRSESEEKVVTYDHIGPNVCMGDHKPVFLAFRIMPGAGKPHAHVHKCCVDHHHHHH |
| Levels of endotoxin | 11 IEU/ug, LAL test shows less than than 0 |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Group | recombinants |
| Gene target | INPP5A (C-6His), 4, 5-Trisphosphate 5-Phosphatase, I Inositol 1 |
| Short name | INPP5A (C-6His), 4, 5-Trisphosphate 5-Phosphatase, Recombinant I Inositol 1 |
| Technique | E, coli recombinant proteins are , novo advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | INPP5A (C-6His), sapiens classification I Inositol 1, 4, 5-Trisphosphate 5-Phosphatase, recombinant H |
| Alternative technique | rec |
| Identity | 6076 |
| Gene | INPP5A |
| Long gene name | inositol polyphosphate-5-phosphatase A |
| Synonyms gene name | 40kD inositol polyphosphate-5-phosphatase, 40kDa , inositol polyphosphate-5-phosphatase |
| Synonyms | 5PTASE |
| Synonyms name | 40kDa InsP3 5-phosphatase type I inositol-1, CTCL tumor antigen HD-CL-02 43 kDa inositol polyphosphate 5-phophatase inositol polyphosphate 5-phophatase, 4, 5-trisphosphate 5-phosphatase |
| Locus | 10q26, 3 |
| Discovery year | 1993-10-14 |
| GenBank acession | X77567 |
| Entrez gene record | 3632 |
| Pubmed identfication | 8013665 |
| RefSeq identity | NM_005539 |
| Classification | Phosphoinositide phosphatases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019293 |