| Reacts with | Human |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Description | Activating enzymes will cut off the domain that is biological active to become functional, If the substrate is DNA they are called restriction enzymes, Enzymes are cleaving the substrate |
| Molecular Weight | 34, 5 kD |
| UniProt number | P61086 |
| State of the product | Liquid |
| Shipping conditions | Dry Ice/ice packs |
| Formulation | 150 mM sodium chloride, 2 um filtered solution of 20 mM PB, 4, Supplied as a 0, pH7 |
| Storage recommendations | -20°, Please minimize freeze-thaw cycles, stable for 6 months after receipt, C, Store at < |
| Reconstitution | Dissolve the lyophilized protein in ddH2O, Do not mix by vortex or pipetting, It is not recommended to reconstitute to a concentration less than 100 &mu, Please aliquot the reconstituted solution to minimize freeze-thaw cycles, Always centrifuge tubes before opening, g/ml |
| Purity | and determined by Polyacrylamide gel electrophoresis, Greater than 95% |
| Sequence of the amino acid | MGHHHHHHGSDSEVNQEAKPEVKPEVKPETHINLKVSDGSSEIFFKIKKTTPLRRLMEAFAKRQGKEMDSLRFLYDGIRIQADQAPEDLDMEDNDIIEAHREQIGGMANIAVQRIKREFKEVLKSEETSKNQIKVDLVDENFTELRGEIAGPPDTPYEGGRYQLEIKIPETYPFNPPKVRFITKIWHPNISSVTGAICLDILKDQWAAAMTLRTVLLSLQALLAAAEPDDPQDAVVANQYKQNPEMFKQTARLWAHVYAGAPVSSPEYTKKIENLCAMGFDRNAVIVALSSKSWDVETATELLLSN |
| Levels of endotoxin | 11 IEU/ug, LAL test shows less than than 0 |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Group | recombinants |
| Gene target | SUMO tag), UBE2K (N-6His, Ubiquitin-Conjugating E2 K |
| Short name | SUMO tag), UBE2K (N-6His, Recombinant Ubiquitin-Conjugating Enzyme E2 K |
| Technique | E, coli recombinant proteins are , enzymes, novo advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Label | tag |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | SUMO detection labelled), UBE2K (N-6His, sapiens Ubiquitin-Conjugating Enzyme E2 K, recombinant H |
| Alternative technique | rec |
| Identity | 4914 |
| Gene | UBE2K |
| Long gene name | ubiquitin conjugating enzyme E2 K |
| Synonyms gene | HIP2 |
| Synonyms gene name | huntingtin interacting protein 2 ubiquitin-conjugating enzyme E2K (UBC1 homolog, yeast) ubiquitin-conjugating enzyme E2K |
| Synonyms | HYPG UBC1 |
| Locus | 4p14 |
| Discovery year | 1997-08-28 |
| GenBank acession | U58522 |
| Entrez gene record | 3093 |
| Pubmed identfication | 8702625 17873885 |
| RefSeq identity | NM_005339 |
| Classification | Ubiquitin conjugating enzymes E2 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000160543 |