Name : Recombinant Mouse ACVR2A / ActrIIa Protein (His & Fc Tag)
Supplier : ADV
Price :624
SKU : GEN4562119903
| Protein category | Recombinant protein |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Target | ACDVR2A / ActrIIa Protein |
| Conjugation | histidine |
| Test | A/J, BALB/c, Mouse are mature after 40 days for females and 55 days for males, SCID while the CD-1 is outbred as strain, The female mice are pregnant only 20 days and can give birth to 10 litters of 6-8 mice a year, Transgenic, congenic and inbread strains are known for C57BL/6, knock-out, Mouse , mice from the Mus musculus species are used for production of mouse monoclonal antibodies or mabs and as research model for humans in your lab, or  |
| Latin name | Mus musculus |
| Group | recombinants |
| Gene target | ACVR2A / ActrIIa Protein (His Fc Tag) |
| Short name | Recombinant Mouse ACVR2A / ActrIIa Protein (His Fc Tag) |
| Technique | E, Tags, adv advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, coli recombinant proteins are , mouses, supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Label | His |
| Species | Mouses, Mouse |
| Alternative name | fragment c detection labelled), recombinant Mouse ACVR2A / ActrIIa Protein (histidine & |
| Alternative technique | rec |
| Identity | 173 |
| Gene | ACVR2A |
| Long gene name | activin A receptor type 2A |
| Synonyms gene | ACVR2 |
| Synonyms gene name | activin A receptor, type II activin A receptor, type IIA |
| Synonyms | ACTRII |
| Locus | 2q22, 1 , 3-q23 |
| Discovery year | 1993-09-17 |
| Entrez gene record | 92 |
| Pubmed identfication | 1314589 10702675 |
| RefSeq identity | NM_001616 |
| Classification | Type 2 receptor serine/threonine kinases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000150603 |