Name : Recombinant Rhesus AMY2A / Alpha-amylase Protein (Fc Tag)
Supplier : ADV
Price :572
SKU : GEN8085822188
| Protein category | Recombinant protein |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Target | ADMY2A / Alpha-amylase Protein |
| Description | - or alpha protein sometimes glycoprotein present in blood, The Recombinant AMY2A / Alpha-amylase Protein (Fc Tag) is a &alpha |
| Group | recombinants |
| About | Monkeys like rhesus's or the rhesus macaque (Macaca mulatta) are the most used apes in laboraty models |
| Gene target | AMY2A / Alpha-amylase Protein (Fc Tag) |
| Short name | Recombinant AMY2A / Alpha-amylase Protein (Fc Tag) |
| Technique | E, Tags, adv advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, coli recombinant proteins are , supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Label | Fc Tag |
| Species | Rhesuses, Rhesus |
| Alternative name | recombinant Rhesus AMY2A / a-amylase Protein (fragment c detection labelled) |
| Alternative technique | rec |
| Identity | 477 |
| Gene | AMY2A |
| Long gene name | alpha 2A (pancreatic) , amylase |
| Synonyms gene | AMY2 |
| Synonyms gene name | alpha 2A, amylase, pancreatic |
| Locus | 1p21, 1 |
| Discovery year | 2001-06-22 |
| GenBank acession | BC007060 |
| Entrez gene record | 279 |
| Pubmed identfication | 3260028 |
| RefSeq identity | NM_000699 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000011023 |