Name : Recombinant Rhesus CLEC5A / MDL1 / MDL-1 Protein (Fc Tag)
Supplier : ADV
Price :572
SKU : GEN5317696573
| Protein category | Recombinant protein |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Target | CDLEC5A / MDL1 / MDL-1 Protein |
| Group | recombinants |
| About | Monkeys like rhesus's or the rhesus macaque (Macaca mulatta) are the most used apes in laboraty models |
| Gene target | CLEC5A / MDL1 / MDL-1 Protein (Fc Tag) |
| Short name | Recombinant CLEC5A / MDL1 / MDL-1 Protein (Fc Tag) |
| Technique | E, Tags, adv advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, coli recombinant proteins are , supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Label | Fc Tag |
| Species | Rhesuses, Rhesus |
| Alternative name | member A / MDL1 / MDL-1 Protein (fragment c detection labelled), recombinant Rhesus C-classification lectin domain family 5 |
| Alternative technique | rec |
| Alternative to gene target | CLEC5A and IDBG-546985 and ENSG00000258227 and 23601, CLEC5A and IDBG-636542 and ENSBTAG00000020453 and 615201, CLECSF5 and MDL-1 and MDL1, Cell surfaces, Clec5a and IDBG-139294 and ENSMUSG00000029915 and 23845, carbohydrate binding, member A, this GO :0001618 and virus receptor activity and molecular function this GO :0002076 and osteoblast development and biological process this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0006968 and cellular defense response and biological process this GO :0007165 and signal transduction and biological process this GO :0009615 and response to virus and biological process this GO :0009986 and cell surface and cellular component this GO :0016032 and viral process and biological process this GO :0030246 and carbohydrate binding and molecular function this GO :0033033 and negative regulation of myeloid cell apoptotic process and biological process this GO :0043066 and negative regulation of apoptotic process and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0050715 and positive regulation of cytokine secretion and biological process, this GO :0001618: virus receptor activity, this GO :0001618: virus receptor activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0030246: carbohydrate binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0030246: carbohydrate binding, C-type lectin domain family 5 |
| Identity | 2054 |
| Gene | CLEC5A |
| Long gene name | C-type lectin domain family 5 member A |
| Synonyms gene | CLECSF5 |
| Synonyms gene name | C-type (calcium dependent, carbohydrate-recognition domain) lectin, member A , superfamily member 5 C-type lectin domain family 5 |
| Synonyms | MDL-1 |
| Locus | 7q34 |
| Discovery year | 1999-10-19 |
| Entrez gene record | 23601 |
| Pubmed identfication | 10449773 |
| RefSeq identity | NM_013252 |
| Classification | C-type lectin domain family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000157173 |