Name : Recombinant Rhesus IL17A & IL17F Heterodimer Protein (His Tag)
Supplier : ADV
Price :508
SKU : GEN9966467130
| Protein category | Recombinant protein |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Target | IL17F Heterodimer Protein, IDL17A & |
| Conjugation | histidine |
| Group | recombinants |
| About | Monkeys like rhesus's or the rhesus macaque (Macaca mulatta) are the most used apes in laboraty models |
| Gene target | IL17A IL17F Heterodimer Protein (His Tag) |
| Short name | Recombinant IL17A IL17F Heterodimer Protein (His Tag) |
| Technique | E, Tags, adv advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, coli recombinant proteins are , supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Label | His |
| Species | Rhesuses, Rhesus |
| Alternative name | interleukin 17F Heterodimer Protein (histidine detection labelled), recombinant Rhesus interleukin 17A & |
| Alternative technique | rec |
| Alternative to gene target | CTLA8 and IL-17 and IL-17A and IL17, Extracellular, Extracellular, IL17A and IDBG-632619 and ENSBTAG00000002150 and 282863, IL17A and IDBG-90504 and ENSG00000112115 and 3605, IL17F and IDBG-632624 and ENSBTAG00000016835 and 506030, IL17F and IDBG-90517 and ENSG00000112116 and 112744, Il17a and IDBG-136575 and ENSMUSG00000025929 and 16171, Il17f and IDBG-136612 and ENSMUSG00000041872 and 257630, cytokine activity, interleukin 17F, protein homodimerization activity, this GO :0005125 and cytokine activity and molecular function this GO :0005126 and cytokine receptor binding and molecular function this GO :0005576 and extracellular region and cellular component this GO :0005615 and extracellular space and cellular component this GO :0006029 and proteoglycan metabolic process and biological process this GO :0006954 and inflammatory response and biological process this GO :0016525 and negative regulation of angiogenesis and biological process this GO :0017015 and regulation of transforming growth factor beta receptor signaling pathway and biological process this GO :0019955 and cytokine binding and molecular function this GO :0042089 and cytokine biosynthetic process and biological process this GO :0042109 and lymphotoxin A biosynthetic process and biological process this GO :0042803 and protein homodimerization activity and molecular function this GO :0045076 and regulation of interleukin-2 biosynthetic process and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045408 and regulation of interleukin-6 biosynthetic process and biological process this GO :0045414 and regulation of interleukin-8 biosynthetic process and biological process this GO :0045423 and regulation of granulocyte macrophage colony-stimulating factor biosynthetic process and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0051216 and cartilage development and biological process this GO :1900017 and positive regulation of cytokine production involved in inflammatory response and biological process, this GO :0005125 and cytokine activity and molecular function this GO :0005576 and extracellular region and cellular component this GO :0005615 and extracellular space and cellular component this GO :0006486 and protein glycosylation and biological process this GO :0006915 and apoptotic process and biological process this GO :0006954 and inflammatory response and biological process this GO :0006955 and immune response and biological process this GO :0007267 and cell-cell signaling and biological process this GO :0008219 and cell death and biological process this GO :0009897 and external side of plasma membrane and cellular component this GO :0032747 and positive regulation of interleukin-23 production and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045672 and positive regulation of osteoclast differentiation and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0071347 and cellular response to interleukin-1 and biological process this GO :0072537 and fibroblast activation and biological process this GO :1900017 and positive regulation of cytokine production involved in inflammatory response and biological process, this GO :0005125: cytokine activity, this GO :0005125: cytokine activity, this GO :0005125: cytokine activity, this GO :0005125: cytokine activity and also this GO :0005126: cytokine receptor binding and also this GO :0019955: cytokine binding and also this GO :0042803: protein homodimerization activity, this GO :0005126: cytokine receptor binding, this GO :0019955: cytokine binding, this GO :0042803: protein homodimerization activity, interleukin 17A |
| Identity | 5981 |
| Gene | IL17A |
| Long gene name | interleukin 17A |
| Synonyms gene | CTLA8 IL17 |
| Synonyms gene name | interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8) |
| Synonyms | IL-17A IL-17 |
| Synonyms name | cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8 |
| Locus | 6p12, 2 |
| Discovery year | 1993-10-25 |
| GenBank acession | U32659 |
| Entrez gene record | 3605 |
| Pubmed identfication | 8390535 |
| RefSeq identity | NM_002190 |
| Classification | Interleukins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000014840 |