Name : RNF113A Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN4620550051
| Long name | Cy3 Conjugated, RNF113A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | RNF113A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against RNF113A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human RNF113A |
| Gene ID number | 7737 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | RNF113A is a ubiquitously expressed protein that contains a RING type zinc finger and a C3H1 type zinc finger, Ring finger proteins have a role in signalling the destruction of a range of heterologous protein substrates, They are small zinc binding domains present within arrays of larger, functionally distinct proteins, often close to the amino or carboxyl termini, RNF113A is a novel gene whose function cannot directly be inferred from it's sequence analysis |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms | RNF113 Cwc24 |
| Properties | 1 of the RNF113A Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | RNF113A Conjugated |
| Short name | Conjugated, RNF113A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | cyanine 3 coupled, RNF113A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 12974 |
| Gene | RNF113A |
| Long gene name | ring finger protein 113A |
| Synonyms gene | ZNF183 |
| Synonyms gene name | C3HC4 type) , zinc finger protein 183 (RING finger |
| Locus | Xq24 |
| Discovery year | 1996-10-18 |
| GenBank acession | X98253 |
| Entrez gene record | 7737 |
| Pubmed identfication | 9224902 |
| RefSeq identity | NM_006978 |
| Classification | Ring finger proteins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000022283 |
| Locus Specific Databases | Mental Retardation database |