| Long name | Recombinant Saccharomyces cerevisiae Uncharacterized protein YJR141W (YJR141W) |
| Alternative names | Uncharacterized protein YJR141W, hypothetical protein, hypothetical protein YJR141W |
| Gene name | YJR141W |
| Other gene names | YJR141W, YJR141W |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Uncharacterized protein YJR141W (YJR141W) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Saccharomyces cerevisiae Uncharacterized protein YJR141W (YJR141W) |
| Short name | Saccharomyces cerevisiae Uncharacterized protein YJR141W (YJR141W) |
| Alternative name | Saccharomyces cerevisiae Uncharacterized protein YJR141W (YJR141W) |
| Identity | 21381 |
| Gene | UBE3D |
| Long gene name | ubiquitin protein ligase E3D |
| Synonyms gene | C6orf157 UBE2CBP |
| Synonyms gene name | chromosome 6 open reading frame 157 ubiquitin-conjugating enzyme E2C binding protein |
| Synonyms | DKFZp434A1520 H10BH YJR141W |
| Synonyms name | UBCH10 binding protein with a hect-like domain |
| Locus | 6q14, 1 |
| Discovery year | 2003-06-11 |
| GenBank acession | AL137544 |
| Entrez gene record | 90025 |
| Pubmed identfication | 15749827 |
| RefSeq identity | NM_198920 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000015108 |