Name : SCN3A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN5702652003
| Long name | SCN3A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | SCN3A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | SCN3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SCN3A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human SCN3A |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Jul 2008], Multiple transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene, They are responsible for the generation and propagation of action potentials in neurons and muscle, This gene encodes one member of the sodium channel alpha subunit gene family, [provided by RefSeq, and is found in a cluster of five alpha subunit genes on chromosome 2, Voltage-gated sodium channels are transmembrane glycoprotein complexes composed of a large alpha subunit with 24 transmembrane domains and one or more regulatory beta subunits |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | SCN3A_HUMAN, Sodium channel protein, Sodium channel protein type 3 subunit alpha, Sodium channel protein type III subunit alpha, Voltage gated sodium channel subtype III, Voltage gated sodium channel subunit alpha Nav1, brain III subunit alpha, 3, NAC3 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | SCN3A |
| Short name | SCN3A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | SCN3A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 10590 |
| Gene | SCN3A |
| Long gene name | sodium voltage-gated channel alpha subunit 3 |
| Synonyms gene name | alpha polypeptide sodium channel, alpha subunit sodium channel, sodium channel, type III, type III, type III alpha subunit , voltage gated, voltage-gated, voltage-gated |
| Synonyms | Nav1, 3 |
| Locus | 2q24, 3 |
| Discovery year | 1992-04-10 |
| GenBank acession | AF035685 |
| Entrez gene record | 6328 |
| Pubmed identfication | 9589372 16382098 |
| RefSeq identity | NM_006922 |
| Classification | Sodium voltage-gated channel alpha subunits |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000044171 |