Name : SCN3A Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN5891015681
| Long name | HRP Conjugated, SCN3A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | SCN3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SCN3A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human SCN3A |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Jul 2008], Multiple transcript variants encoding different isoforms have been found for this gene, They are responsible for the generation and propagation of action potentials in neurons and muscle, This gene encodes one member of the sodium channel alpha subunit gene family, [provided by RefSeq, and is found in a cluster of five alpha subunit genes on chromosome 2, Voltage-gated sodium channels are transmembrane glycoprotein complexes composed of a large alpha subunit with 24 transmembrane domains and one or more regulatory beta subunits |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | Nav1, 3 |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | SCN3A Conjugated |
| Short name | Conjugated, SCN3A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, SCN3A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 10590 |
| Gene | SCN3A |
| Long gene name | sodium voltage-gated channel alpha subunit 3 |
| Synonyms gene name | alpha polypeptide sodium channel, alpha subunit sodium channel, sodium channel, type III, type III, type III alpha subunit , voltage gated, voltage-gated, voltage-gated |
| Locus | 2q24, 3 |
| Discovery year | 1992-04-10 |
| GenBank acession | AF035685 |
| Entrez gene record | 6328 |
| Pubmed identfication | 9589372 16382098 |
| RefSeq identity | NM_006922 |
| Classification | Sodium voltage-gated channel alpha subunits |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000044171 |