Name : SCN7A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN4104597987
| Long name | SCN7A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | SCN7A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | SCN7A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SCN7A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human SCN7A |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | During the propagation of an action potential, Na+ CP type VII Alpha (Sodium channel protein type 7 subunit alpha), Na+ CP type VII Alpha may function in the regulation of salt intake behavior and central sensing of body-fluid sodium levels, Primarily expressed in uterus and heart, Sodium channel protein cardiac and skeletal muscle subunit alpha and putative voltage-gated sodium channel subunit alpha Nax, The three glycoproteins that comprise the voltage-gated sodium channel proteins include a pore-forming Beta subunit, a noncovalently associated Beta 1 subunit and a disulfide-linked Beta 2 subunit, also known as SCN6A, is a 1682 amino acid multi-pass membrane protein that belongs to the sodium channel family, sodium channels allow an influx of sodium ions, which rapidly depolarize the cell, Voltage-gated sodium channels are selective ion channels that regulate the permeability of sodium ions in excitable cells |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | SCN 6A, SCN 7A, SCN6A, SCN7A_HUMAN, Sodium channel protein cardiac and skeletal muscle subunit alpha, Sodium channel protein type 7 subunit alpha, Sodium channel protein type VII subunit alpha, Sodium channel voltage gated type VI alpha polypeptide, Sodium channel voltage gated type VII alpha, Sodium channel voltage gated type VII alpha polypeptide, Voltage dependent sodium channel alpha subunit, Putative voltage gated sodium channel subunit alpha Nax |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | SCN7A |
| Short name | SCN7A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | SCN7A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 10594 |
| Gene | SCN7A |
| Long gene name | sodium voltage-gated channel alpha subunit 7 |
| Synonyms gene | SCN6A |
| Synonyms gene name | alpha sodium channel, alpha sodium channel, alpha subunit sodium channel, sodium channel, type VI, type VII, type VII, type VII alpha subunit , voltage gated, voltage-gated, voltage-gated, voltage-gated |
| Synonyms | Nav2, 1 Nav2, 2 NaG |
| Locus | 2q24, 3 |
| Discovery year | 1992-04-10 |
| GenBank acession | M91556 |
| Entrez gene record | 6332 |
| Pubmed identfication | 10198179 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000154078 |