Name : SCN7A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN4709354423
| Long name | Biotin Conjugated, SCN7A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | SCN7A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SCN7A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human SCN7A |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | During the propagation of an action potential, Na+ CP type VII Alpha (Sodium channel protein type 7 subunit alpha), Na+ CP type VII Alpha may function in the regulation of salt intake behavior and central sensing of body-fluid sodium levels, Primarily expressed in uterus and heart, Sodium channel protein cardiac and skeletal muscle subunit alpha and putative voltage-gated sodium channel subunit alpha Nax, The three glycoproteins that comprise the voltage-gated sodium channel proteins include a pore-forming Beta subunit, a noncovalently associated Beta 1 subunit and a disulfide-linked Beta 2 subunit, also known as SCN6A, is a 1682 amino acid multi-pass membrane protein that belongs to the sodium channel family, sodium channels allow an influx of sodium ions, which rapidly depolarize the cell, Voltage-gated sodium channels are selective ion channels that regulate the permeability of sodium ions in excitable cells |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | Nav2, 1 Nav2, 2 NaG |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | SCN7A Conjugated |
| Short name | Conjugated, SCN7A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, SCN7A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 10594 |
| Gene | SCN7A |
| Long gene name | sodium voltage-gated channel alpha subunit 7 |
| Synonyms gene | SCN6A |
| Synonyms gene name | alpha sodium channel, alpha sodium channel, alpha subunit sodium channel, sodium channel, type VI, type VII, type VII, type VII alpha subunit , voltage gated, voltage-gated, voltage-gated, voltage-gated |
| Locus | 2q24, 3 |
| Discovery year | 1992-04-10 |
| GenBank acession | M91556 |
| Entrez gene record | 6332 |
| Pubmed identfication | 10198179 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000154078 |