Name : SCN7A Antibody, HRP Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN8983104768
| Long name | HRP Conjugated, SCN7A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | HRP Conjugated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | SCN7A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SCN7A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human SCN7A |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | During the propagation of an action potential, Na+ CP type VII Alpha (Sodium channel protein type 7 subunit alpha), Na+ CP type VII Alpha may function in the regulation of salt intake behavior and central sensing of body-fluid sodium levels, Primarily expressed in uterus and heart, Sodium channel protein cardiac and skeletal muscle subunit alpha and putative voltage-gated sodium channel subunit alpha Nax, The three glycoproteins that comprise the voltage-gated sodium channel proteins include a pore-forming Beta subunit, a noncovalently associated Beta 1 subunit and a disulfide-linked Beta 2 subunit, also known as SCN6A, is a 1682 amino acid multi-pass membrane protein that belongs to the sodium channel family, sodium channels allow an influx of sodium ions, which rapidly depolarize the cell, Voltage-gated sodium channels are selective ion channels that regulate the permeability of sodium ions in excitable cells |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% Gentamicin, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | Nav2, 1 Nav2, 2 NaG |
| Properties | Also monoclonal HRP conjugates are often used for Western Blot, HRP conjugates are often primary rabbit polyclonal antibodies couples to the , found in the roots of , (HRP), C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24°, enzyme , horseradish, horseradish peroxidase  |
| Gene target | SCN7A Conjugated |
| Short name | Conjugated, SCN7A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | HRP |
| Alternative name | horseradish peroxidase coupled, SCN7A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 10594 |
| Gene | SCN7A |
| Long gene name | sodium voltage-gated channel alpha subunit 7 |
| Synonyms gene | SCN6A |
| Synonyms gene name | alpha sodium channel, alpha sodium channel, alpha subunit sodium channel, sodium channel, type VI, type VII, type VII, type VII alpha subunit , voltage gated, voltage-gated, voltage-gated, voltage-gated |
| Locus | 2q24, 3 |
| Discovery year | 1992-04-10 |
| GenBank acession | M91556 |
| Entrez gene record | 6332 |
| Pubmed identfication | 10198179 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000154078 |