Name : Sema3A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN4458753363
| Long name | Sema3A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | Sema3A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | Sema3A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against Sema3A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 1-40/772 |
| Subcellular location | Secreted |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from mouse Sema3A |
| Gene ID number | 20346 |
| Swiss Prot | O08665 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Involved in the development of the olfactory system and in neuronal control of puberty (By similarity), May function to pattern sensory projections by selectively repelling axons that normally terminate dorsally, Plays a role in growth cones guidance |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | Hsema-I, SEMA1, Sema D, Sema III, Sema3a, Semad, Semaphorin III, Semaphorin-3A, Semaphorin-D, coll-1, SemD |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | Sema3A |
| Short name | Sema3A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | (semaphorin) 3A (Antibody to), immunoglobulin domain (Ig), secreted, short basic domain, sema domain |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 10723 |
| Gene | SEMA3A |
| Long gene name | semaphorin 3A |
| Synonyms gene | SEMAD |
| Synonyms gene name | (semaphorin) 3A , immunoglobulin domain (Ig), secreted, sema domain, short basic domain |
| Synonyms | SEMA1 SemD coll-1 Hsema-I |
| Synonyms name | sema III |
| Locus | 7q21, 11 |
| Discovery year | 1999-06-25 |
| GenBank acession | L26081 |
| Entrez gene record | 10371 |
| Pubmed identfication | 8269517 7748561 |
| RefSeq identity | NM_006080 |
| Classification | Semaphorins Immunoglobulin like domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000023443 |