Name : SEMA4A Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN1812597525
| Long name | Cy3 Conjugated, SEMA4A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | SEMA4A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SEMA4A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 360-410/761 |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human SEMA4A |
| Gene ID number | 64218 |
| Swiss Prot | Q9H3S1 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Inhibits angiogenesis, Inhibits axonal extension by providing local signals to specify territories inaccessible for growing axons (By similarity), PLXNB2, PLXNB3 and PLXND1 that plays an important role in cell-cell signaling, Plays a role in priming antigen-specific T-cells, Promotes axon growth cone collapse, Promotes phosphorylation of TIMD2, and thereby contributes to adaptive immunity, promotes differentiation of Th1 T-helper cells, Cell surface receptor for PLXNB1 |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms | SemB FLJ12287 CORD10 |
| Properties | 1 of the SEMA4A Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | SEMA4A Conjugated |
| Short name | Conjugated, SEMA4A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | (semaphorin) 4A (Antibody to), cyanine 3 coupled, immunoglobulin domain (Ig), transmembrane domain (TM) and short cytoplasmic domain, sema domain |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | (semaphorin) 4A, Plasma membranes, SEMA4A and IDBG-103399 and ENSG00000196189 and 64218, SEMA4A and IDBG-631665 and ENSBTAG00000012228 and 510239, Sema4a and IDBG-160873 and ENSMUSG00000028064 and 20351, immunoglobulin domain (Ig), protein binding, this GO :0001525 and angiogenesis and biological process this GO :0002292 and T cell differentiation involved in immune response and biological process this GO :0004872 and receptor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0007275 and multicellular organismal development and biological process this GO :0007409 and axonogenesis and biological process this GO :0007411 and axon guidance and biological process this GO :0008360 and regulation of cell shape and biological process this GO :0010594 and regulation of endothelial cell migration and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0016525 and negative regulation of angiogenesis and biological process this GO :0045063 and T-helper 1 cell differentiation and biological process this GO :0071526 and semaphorin-plexin signaling pathway and biological process, this GO :0004872: receptor activity, this GO :0004872: receptor activity and also this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding, transmembrane domain (TM) and short cytoplasmic domain, sema domain |
| Identity | 10729 |
| Gene | SEMA4A |
| Long gene name | semaphorin 4A |
| Synonyms gene | SEMAB |
| Synonyms gene name | (semaphorin) 4A , immunoglobulin domain (Ig), sema domain, transmembrane domain (TM) and short cytoplasmic domain |
| Locus | 1q22 |
| Discovery year | 2004-04-22 |
| GenBank acession | AK022416 |
| Entrez gene record | 64218 |
| Pubmed identfication | 7748561 |
| RefSeq identity | NM_022367 |
| Classification | Semaphorins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000014042 |