Name : SH2D1A, 1-128aa, Recombinant Protein
Supplier : GENWAYS BULK
Price :0
SKU : GEN9192515246
| Available sizes | 100ug:330, 500ug:990 |
| Store | store in freezer for long therm or fridge for short time storage |
| Category | Coli rec, ELISAs, e, human proteins, research antibodies |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Group | recombinants |
| Gene target | 1-128aa, Protein, SH2D1A |
| Short name | 1-128aa, Recombinant Protein, SH2D1A |
| Technique | E, coli recombinant proteins are , genways bulk advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Alternative name | 1-128aa, recombinant Protein, SH2 domain containing 1A |
| Alternative technique | rec |
| Alternative to gene target | Cytoplasm, DSHP and EBVS and IMD5 and LYP and MTCP1 and SAP and SAP/SH2D1A and XLP and XLPD and XLPD1, SH2D1A and IDBG-630222 and ENSBTAG00000026067 and 613356, SH2D1A and IDBG-85368 and ENSG00000183918 and 4068, Sh2d1a and IDBG-141610 and ENSMUSG00000005696 and 20400, protein binding, this GO :0005070 and SH3/SH2 adaptor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0006959 and humoral immune response and biological process this GO :0006968 and cellular defense response and biological process this GO :0007267 and cell-cell signaling and biological process this GO :0009967 and positive regulation of signal transduction and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045954 and positive regulation of natural killer cell mediated cytotoxicity and biological process, this GO :0005070: SH3/SH2 adaptor activity, this GO :0005070: SH3/SH2 adaptor activity and also this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding, SH2 domain containing 1A |
| Identity | 10820 |
| Gene | SH2D1A |
| Long gene name | SH2 domain containing 1A |
| Synonyms gene | IMD5 LYP |
| Synonyms gene name | lymphoproliferative syndrome SH2 domain protein 1A |
| Synonyms | XLP MTCP1 DSHP XLPD EBVS SAP |
| Synonyms name | Duncan', s disease |
| Locus | Xq25 |
| Discovery year | 1989-06-30 |
| GenBank acession | AL023657 |
| Entrez gene record | 4068 |
| Pubmed identfication | 9771704 9774102 |
| RefSeq identity | NM_002351 |
| Classification | SH2 domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000022344 |
| Locus Specific Databases | SH2D1Abase: Mutation registry for X-linked lymphoproliferative syndrome (XLP) LRG_106 |