Name : SH2D1A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN3605429802
| Long name | Biotin Conjugated, SH2D1A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | SH2D1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SH2D1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human SH2D1A/SAP |
| Gene ID number | 4068 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | 128 amino acid protein that is 96% homologous to the mouse protein in both SH2 and tail domains, CD229 (LY9) and CD244 (2B4), CD45RA+ and CD8+, CD45RO+, CD84, SAP and CD150/SLAM (signaling lymphocyte activation molecule)-associated protein, SH2D1A can interact via an SH2 domain with a motif (TIYXXV) present in the cytoplasmic tail of cell-surface receptors SLAM (CD150), SH2D1A is a hydrophilic, SH2D1A is present in all major subsets of T cells, SH2D1A modulates SLAM by blocking the recruitment of tyrosine phosphatase SHP2 to the phosphorylated cytoplasmic domain of SLAM, SLAM activation mediates expansion of activated T cells during immune responses, also SH2 domain protein 1A, but not in B cells, including CD4+, induces production of interferon-?and changes the functional profile of subsets of T cells, influences signaling pathways involving SLAM molecules at the interface between T and B cells, SH2D1A |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | XLP MTCP1 DSHP XLPD EBVS SAP |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | SH2D1A Conjugated |
| Short name | Conjugated, SH2D1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, SH2 domain containing 1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | Cytoplasm, DSHP and EBVS and IMD5 and LYP and MTCP1 and SAP and SAP/SH2D1A and XLP and XLPD and XLPD1, SH2D1A and IDBG-630222 and ENSBTAG00000026067 and 613356, SH2D1A and IDBG-85368 and ENSG00000183918 and 4068, Sh2d1a and IDBG-141610 and ENSMUSG00000005696 and 20400, protein binding, this GO :0005070 and SH3/SH2 adaptor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0006959 and humoral immune response and biological process this GO :0006968 and cellular defense response and biological process this GO :0007267 and cell-cell signaling and biological process this GO :0009967 and positive regulation of signal transduction and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045954 and positive regulation of natural killer cell mediated cytotoxicity and biological process, this GO :0005070: SH3/SH2 adaptor activity, this GO :0005070: SH3/SH2 adaptor activity and also this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding, SH2 domain containing 1A |
| Identity | 10820 |
| Gene | SH2D1A |
| Long gene name | SH2 domain containing 1A |
| Synonyms gene | IMD5 LYP |
| Synonyms gene name | lymphoproliferative syndrome SH2 domain protein 1A |
| Synonyms name | Duncan', s disease |
| Locus | Xq25 |
| Discovery year | 1989-06-30 |
| GenBank acession | AL023657 |
| Entrez gene record | 4068 |
| Pubmed identfication | 9771704 9774102 |
| RefSeq identity | NM_002351 |
| Classification | SH2 domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000022344 |
| Locus Specific Databases | SH2D1Abase: Mutation registry for X-linked lymphoproliferative syndrome (XLP) LRG_106 |