Name : SH2D1A Antibody, Cy7 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN9601847949
| Long name | Cy7 Conjugated, SH2D1A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Cy7 |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | SH2D1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SH2D1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human SH2D1A/SAP |
| Gene ID number | 4068 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | 128 amino acid protein that is 96% homologous to the mouse protein in both SH2 and tail domains, CD229 (LY9) and CD244 (2B4), CD45RA+ and CD8+, CD45RO+, CD84, SAP and CD150/SLAM (signaling lymphocyte activation molecule)-associated protein, SH2D1A can interact via an SH2 domain with a motif (TIYXXV) present in the cytoplasmic tail of cell-surface receptors SLAM (CD150), SH2D1A is a hydrophilic, SH2D1A is present in all major subsets of T cells, SH2D1A modulates SLAM by blocking the recruitment of tyrosine phosphatase SHP2 to the phosphorylated cytoplasmic domain of SLAM, SLAM activation mediates expansion of activated T cells during immune responses, also SH2 domain protein 1A, but not in B cells, including CD4+, induces production of interferon-?and changes the functional profile of subsets of T cells, influences signaling pathways involving SLAM molecules at the interface between T and B cells, SH2D1A |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 743nm/767nm |
| Synonyms | XLP MTCP1 DSHP XLPD EBVS SAP |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Conjugated | These antibodies are excite for emission at 650 nm and detected at a 676 nm wavelengths |
| Gene target | SH2D1A Conjugated |
| Short name | Conjugated, SH2D1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy7 |
| Alternative name | cyanine 7 coupled, SH2 domain containing 1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | Cytoplasm, DSHP and EBVS and IMD5 and LYP and MTCP1 and SAP and SAP/SH2D1A and XLP and XLPD and XLPD1, SH2D1A and IDBG-630222 and ENSBTAG00000026067 and 613356, SH2D1A and IDBG-85368 and ENSG00000183918 and 4068, Sh2d1a and IDBG-141610 and ENSMUSG00000005696 and 20400, protein binding, this GO :0005070 and SH3/SH2 adaptor activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0006959 and humoral immune response and biological process this GO :0006968 and cellular defense response and biological process this GO :0007267 and cell-cell signaling and biological process this GO :0009967 and positive regulation of signal transduction and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0045954 and positive regulation of natural killer cell mediated cytotoxicity and biological process, this GO :0005070: SH3/SH2 adaptor activity, this GO :0005070: SH3/SH2 adaptor activity and also this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding, SH2 domain containing 1A |
| Identity | 10820 |
| Gene | SH2D1A |
| Long gene name | SH2 domain containing 1A |
| Synonyms gene | IMD5 LYP |
| Synonyms gene name | lymphoproliferative syndrome SH2 domain protein 1A |
| Synonyms name | Duncan', s disease |
| Locus | Xq25 |
| Discovery year | 1989-06-30 |
| GenBank acession | AL023657 |
| Entrez gene record | 4068 |
| Pubmed identfication | 9771704 9774102 |
| RefSeq identity | NM_002351 |
| Classification | SH2 domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000022344 |
| Locus Specific Databases | SH2D1Abase: Mutation registry for X-linked lymphoproliferative syndrome (XLP) LRG_106 |