Name : SH2D2A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN9442861693
| Long name | SH2D2A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | SH2D2A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | SH2D2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SH2D2A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human SH2D2A |
| Gene ID number | 9047 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | It may play a role in the CD4-p56-LCK-dependent signal transduction pathway and also in normal and pathological angiogenesis, SH2D2A is thought to be a T-cell-specific adapter protein involved in the control of T-cell activation |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | SH2 domain containing adapter protein, SH2 domain containing protein 2A, SH2 domain protein 2A, T cell specic adapter protein, T cell specic adapter protein TSAd, T cell specic adpater protein TSAd, T lymphocyte specic adaptor protein, TSAd, VEGF receptor associated protein, VRAP, SH2D2A/VEGF receptor associated protein SCAP |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | SH2D2A |
| Short name | SH2D2A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | SH2D2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 10821 |
| Gene | SH2D2A |
| Long gene name | SH2 domain containing 2A |
| Synonyms gene name | SH2 domain protein 2A |
| Synonyms | TSAd F2771 |
| Synonyms name | T lymphocyte specific adaptor protein T cell specific adapter protein TSAd T cell specific adpater protein TSAd |
| Locus | 1q23, 1 |
| Discovery year | 1998-11-19 |
| GenBank acession | AJ000553 |
| Entrez gene record | 9047 |
| Pubmed identfication | 9468509 |
| RefSeq identity | NM_003975 |
| Classification | SH2 domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000041305 |