Name : STAT5a Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :354
SKU : GEN7067580296
| Long name | STAT5a Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | STAT5a PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | STAT5a |
| Specificity | This is a highly specific antibody against STAT5a |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Source | Synthetic peptide |
| Gene ID number | 6776 |
| Swiss Prot | P42229 |
| Tested Applications | WB |
| Recommended dilutions | 000), WB (1:20 |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Binds to the GAS element and activates PRL-induced transcription, FGFR2, FGFR3 and FGFR4, May mediate cellular responses to activated FGFR1, Mediates cellular responses to ERBB4, Mediates cellular responses to the cytokine KITLG/SCF and other growth factors, Regulates the expression of milk proteins during lactation, Carries out a dual function: signal transduction and activation of transcription |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | STAT5, STAT5A, Signal transducer and activator of transcription 5A, MGF |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | STAT5a |
| Short name | STAT5a Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | signal transducer and activator on transcription 5A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 11366 |
| Gene | STAT5A |
| Long gene name | signal transducer and activator of transcription 5A |
| Synonyms gene | STAT5 |
| Synonyms | MGF |
| Locus | 17q21, 2 |
| Discovery year | 1995-11-09 |
| GenBank acession | U43185 |
| Entrez gene record | 6776 |
| Pubmed identfication | 7719937 8631883 |
| RefSeq identity | NM_003152 |
| Classification | SH2 domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000150725 |