Name : STK17A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN2578959801
| Long name | STK17A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | STK17A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | STK17A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against STK17A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human DRAK1/STK17A |
| Gene ID number | 9263 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | DRAK1 messenger RNA appears to be ubiquitously expressed in human tissues, DRAKs contain an N-terminal kinase domain and a C-terminal regulation domain, It has been shown in vitro that DRAK1 is capable of autophosphorylation and of phosphorylating the myosin light chain as an exogenous substrate, Overexpression of DRAK1 induces apoptosis, The full-length cDNA encodes a deduced 414-amino acid protein with a molecular mass of 46, and that the noncatalytic C terminus is crucial for full kinase activity, which mediate apoptosis through their catalytic activities, 56 kD, DRAK1 (DAP kinase-related apoptosis-inducing protein kinase 1) is a novel member of the ser/thr protein kinase family |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | EC 2, ST17A_HUMAN, STK17 A, STK17A, Serine / threonine kinase 17a death associated protein kinase related 1, Serine/threonine kinase 17a, Serine/threonine protein kinase 17a, death-associated protein kinase-related 1, 1, 7, 11, DAP kinase-related apoptosis-inducing protein kinase 1 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | STK17A |
| Short name | STK17A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | serine/threonine kinase 17a (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | BT, DRAK1, STK17A and IDBG-13708 and ENSG00000164543 and 9263, nuclei, this GO :0004672 and protein kinase activity and molecular function this GO :0004674 and protein serine/threonine kinase activity and molecular function this GO :0004713 and protein tyrosine kinase activity and molecular function this GO :0005524 and ATP binding and molecular function this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0006468 and protein phosphorylation and biological process this GO :0006915 and apoptotic process and biological process this GO :0016772 and transferase activity, this GO :0004672: protein kinase activity, this GO :0004672: protein kinase activity and also this GO :0004674: protein serine/threonine kinase activity and also this GO :0004713: protein tyrosine kinase activity and also this GO :0005524: ATP binding and also this GO :0016772: transferase activity, this GO :0004674: protein serine/threonine kinase activity, this GO :0004713: protein tyrosine kinase activity, this GO :0005524: ATP binding, this GO :0016772: transferase activity, transferase activity, transferring phosphorus-containing groups, transferring phosphorus-containing groups, transferring phosphorus-containing groups and molecular function this GO :0035556 and intracellular signal transduction and biological process this GO :0043065 and positive regulation of apoptotic process and biological process this GO :2000271 and positive regulation of fibroblast apoptotic process and biological process this GO :2000377 and regulation of reactive oxygen species metabolic process and biological process, 52411 and IDBG-634435 and ENSBTAG00000008143 and 513665, serine/threonine kinase 17a |
| Identity | 11395 |
| Gene | STK17A |
| Long gene name | serine/threonine kinase 17a |
| Synonyms gene name | serine/threonine kinase 17a (apoptosis-inducing) |
| Synonyms | DRAK1 |
| Synonyms name | death-associated protein kinase-related 1 |
| Locus | 7p13 |
| Discovery year | 1999-05-21 |
| GenBank acession | AB011420 |
| Entrez gene record | 9263 |
| Pubmed identfication | 9786912 |
| RefSeq identity | NM_004760 |
| Classification | Death associated protein kinases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000022825 |