Name : SV2A Antibody, Biotin Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN5800369268
| Long name | Biotin Conjugated, SV2A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Biotinylated |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | SV2A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against SV2A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 480-530/742 |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human SV2A |
| Gene ID number | 9900 |
| Swiss Prot | Q7L0J3 |
| Tested applications | IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Positively regulates vesicle fusion by maintaining the readily releasable pool of secretory vesicles (By similarity), enhancing selectively low-frequency neurotransmission, Plays a role in the control of regulated secretion in neural and endocrine cells |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | N/A |
| Synonyms | SV2 KIAA0736 |
| Properties | Avidin and Streptavidin bind to the small biotin and are couple to HRP or AP for ELISA, Biotin conjugates can be detected by horseradish peroxidase, To break the streptavidin Biotin bond we suggest to use a 6 molar guanidine HCl solution with acidity of pH 1, alkaline phosphatase substrates or anti biotin conjugated antibodies, 6, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | SV2A Conjugated |
| Short name | Conjugated, SV2A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Biotin |
| Alternative name | biotinilated coupled, SV2A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 20566 |
| Gene | SV2A |
| Long gene name | synaptic vesicle glycoprotein 2A |
| Locus | 1q21, 2 |
| Discovery year | 2003-02-24 |
| GenBank acession | AB018279 |
| Pubmed identfication | 7681585 10611374 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000012209 |