Name : TIF1A Antibody
Supplier : NJS POLY
Price :406
SKU : GEN9158133719
| Category | Antibody |
| Concentration | pH7, with 0, 02% sodium azide, 3, 5 mg/ml in 1X TBS, 5% BSA (US sourced) and 0 |
| Form | Antigen affinity purified |
| Conjugation | Unconjugated |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Recognised antigen | TIF1A |
| Host animal | Goat (Capra aegagrus hircus) |
| Clonality | Polyclonal (goat origin) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability to test the antibody against all known species, we cannot guarantee that no other cross reactivity can occur, Human (Homo sapiens) |
| Tested applications | ELISA (peptide), IHC |
| Recommended dilutions | ELISA (peptide) LOD: 1:32000, Immunohistochemistry (FFPE): 4-6ug/ml |
| Notes | Optimal dilution of the TIF1A antibody should be determined by the researcher |
| Intented use | This TIF1A antibodyis to be used only for research purposes and not for diagnostics |
| Gene ID # | 8805 |
| Purity | Antigen affinity |
| Description | TRIM24, Additional name(s) for this target protein: Transcriptional intermediary factor 1 alpha |
| Immunogen | Amino acids KRLKSIEERQLLK were used as the immunogen for this TIF1A antibody |
| Storage | Celcius or lower, Cycles of freezing and thawing can denaturate the peptide chains of the antibodies and reduce their sensitivity and/or change their affinity, Prepare aliqotes in such a manner so that freeze-thaw cycles are minimized, Aliquot and store the TIF1A antibody at -20 deg |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by NJS poly they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | TIF1A |
| Short name | TIF1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | TIF1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 11812 |
| Gene | TRIM24 |
| Long gene name | tripartite motif containing 24 |
| Synonyms gene | TIF1 |
| Synonyms gene name | transcriptional intermediary factor 1 tripartite motif-containing 24 |
| Synonyms | hTIF1 Tif1a RNF82 TIF1A |
| Locus | 7q33-q34 |
| Discovery year | 1998-12-18 |
| GenBank acession | AF009353 |
| Entrez gene record | 8805 |
| Pubmed identfication | 9115274 9191165 |
| RefSeq identity | NM_015905 |
| Classification | Tripartite motif containing PHD finger proteins Ring finger proteins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000155820 |