Name : TM16A Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :370
SKU : GEN3394118856
| Alternative name1 | Anti-TM16A Antibody |
| Alternative name2 | Anti-, TM16A |
| Alternative name3 | TM16A Antibody |
| Alternative name4 | TM16A |
| Alternative name5 | Oral cancer overexpressed protein 2, Tumor amplified and overexpressed sequence 2, Discovered on gastrointestinal stromal tumors protein 1 |
| Other names | Anoctamin-1, Ca2+-activated Cl- channel, Discovered on gastrointestinal stromal tumors protein 1, Oral cancer overexpressed protein 2, Transmembrane protein 16A, Tumor-amplified and overexpressed sequence 2, anoctamin 1, anoctamin-1, calcium activated chloride channel, discovered on gastrointestinal stromal tumors protein 1, oral cancer overexpressed 2, transmembrane protein 16A (eight membrane-spanning domains), tumor-amplified and overexpressed sequence 2, anoctamin-1 |
| Gene name | TM16A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | ANO1, DOG1, DOG1, ORAOV2, ORAOV2, TAOS2, TAOS2, TMEM16A, TMEM16A, ANO1 |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | IgG |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Rabbit |
| Species reactivity | Human |
| Specificity and cross-reactivity | TM16A antibody detects endogenous levels of total TM16A protein |
| Purification method | The antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen |
| Form/Appearance | 0, Other components are: 150mM NaCl, The pH is 7, 02% Na azide and 50% glycerol, 4, This rabbit Immunoglobulin G (IgG) is supplied in PBS buffer that does not contain Mg2+ and Ca2+ |
| Concentration | N/A |
| Storage and shipping | productone can be stored at -20 degrees Celsius up to 12 months |
| Tested for: | ELISA (EIA), Western Blot (WB) |
| Description | Polyclonal antibodies generally are more stable and retain their reactivity under unfavorable conditions, Polyclonal antibodies have series of advantages - larger batches can be supplied at a time, Properly used, To obtain more detailed information on productone, please, refer to the full product datasheet, the time needed for production is considerably shorter, they are inexpensive to manufacture and respectively to buy, this antibody will ensure excellent and reproducible results with guaranteed success for the applications that it is tested in, productone is a polyclonal antibody of high purity and binding affinity for the antigen that it is risen against |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | TM16A |
| Short name | TM16A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | TM16A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |