Name : TMEM161A Antibody, ALEXA FLUOR 555
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN9026802105
| Long name | ALEXA FLUOR 555 Conjugated, TMEM161A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-TMEM161A PAb ALEXA FLUOR 555 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 555, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | TMEM161A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against TMEM161A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Subcellular location | Extracellular |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human TMEM161A |
| Gene ID Number | 54929 |
| Tested applications | IF(IHC-P), FCM |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), FCM(1:20-100) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | It is the genetic home for a number of immunoglobulin superfamily members, Key genes for eye color and hair color also map to chromosome 19, The gene encoding AROS-29 is located on human chromosome 19, a number of ICAMs, houses approximately 1, including the killer cell and leukocyte Ig-like receptors, the CEACAM and PSG family and Fc receptors (FcRs), which consists of over 63 million bases, 400 genes and is recognized for having the greatest gene density of the human chromosomes, AROS-29 is suggested to have a functional role in protection against oxidative stress |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 553nm/568nm |
| Synonyms | FLJ39645 FLJ20422 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, Very high photo stable ALEXA conjugate, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 555, Alexa Fluor |
| Gene target | TMEM161A |
| Short name | TMEM161A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 555 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 555, transmembrane protein 161A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | Plasma membranes, TMEM161A and IDBG-39443 and ENSG00000064545 and 54929, TMEM161A and IDBG-641492 and ENSBTAG00000001817 and 618720, Tmem161a and IDBG-162125 and ENSMUSG00000002342 and 234371, this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0032526 and response to retinoic acid and biological process this GO :0034599 and cellular response to oxidative stress and biological process this GO :0034644 and cellular response to UV and biological process this GO :0045739 and positive regulation of DNA repair and biological process this GO :1902230 and negative regulation of intrinsic apoptotic signaling pathway in response to DNA damage and biological process, transmembrane protein 161A |
| Identity | 26020 |
| Gene | TMEM161A |
| Long gene name | transmembrane protein 161A |
| Locus | 19p13, 11 |
| Discovery year | 2006-06-21 |
| GenBank acession | BC005210 |
| Entrez gene record | 54929 |
| Pubmed identfication | 12975309 |
| RefSeq identity | NM_017814 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000182217 |