Name : TMEM176A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN3109317016
| Long name | TMEM176A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | TMEM176A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | TMEM176A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against TMEM176A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen range | 1-50/235 |
| Subcellular location | Cell membrane |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human TMEM176A |
| Gene ID number | 55365 |
| Swiss Prot | Q96HP8 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Chromosome 7 has been linked to Osteogenesis imperfecta, Citrullinemia and Shwachman-Diamond syndrome, Deletions of portions of the q arm of chromosome 7 are also seen in a number of myeloid disorders including cases of acute myelogenous leukemia and myelodysplasia, Lissencephaly, Pendred syndrome, The deletion of a portion of the q arm of chromosome 7 is associated with Williams-Beuren syndrome, The gene encoding GS188 maps to human chromosome 7, a condition characterized by mild mental retardation, an unusual comfort and friendliness with strangers and an elfin appearance, which houses over 1, 000 genes and comprises nearly 5% of the human genome, TMEM176A is a 235 amino acid multi-pass membrane protein belonging to the TMEM176 family |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | HCA112, Hepatocellular carcinoma-associated antigen 112, TMEM176A, Transmembrane protein 176A, GS188 |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | TMEM176A |
| Short name | TMEM176A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | TMEM176A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24930 |
| Gene | TMEM176A |
| Long gene name | transmembrane protein 176A |
| Synonyms | HCA112 MS4B1 |
| Locus | 7q36, 1 |
| Discovery year | 2006-09-04 |
| GenBank acession | AF258340 |
| Entrez gene record | 55365 |
| Pubmed identfication | 12097419 8889548 |
| RefSeq identity | NM_018487 |
| Classification | Membrane spanning 4-domains |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000158114 |