Name : TMEM176A Antibody, Cy5.5 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN8060468741
| Long name | Cy5, 5 Conjugated, TMEM176A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Cy5, 5, 5, Cy5 |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | TMEM176A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against TMEM176A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 1-50/235 |
| Subcellular location | Cell membrane |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human TMEM176A |
| Gene ID number | 55365 |
| Swiss Prot | Q96HP8 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Chromosome 7 has been linked to Osteogenesis imperfecta, Citrullinemia and Shwachman-Diamond syndrome, Deletions of portions of the q arm of chromosome 7 are also seen in a number of myeloid disorders including cases of acute myelogenous leukemia and myelodysplasia, Lissencephaly, Pendred syndrome, The deletion of a portion of the q arm of chromosome 7 is associated with Williams-Beuren syndrome, The gene encoding GS188 maps to human chromosome 7, a condition characterized by mild mental retardation, an unusual comfort and friendliness with strangers and an elfin appearance, which houses over 1, 000 genes and comprises nearly 5% of the human genome, TMEM176A is a 235 amino acid multi-pass membrane protein belonging to the TMEM176 family |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 675nm/694nm |
| Synonyms | HCA112 MS4B1 |
| Properties | Cy5 antibodies are excited by the 650-nanometer wave of an argon laser and detected at a 670-nanometer captor, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Conjugated | These antibodies are excite for emission at 678nm and detected at a 694 , nm wavelengths |
| Gene target | TMEM176A Conjugated |
| Short name | Conjugated, TMEM176A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | 5, Cy5 |
| Alternative name | cyanine 5, 5 coupled, TMEM176A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24930 |
| Gene | TMEM176A |
| Long gene name | transmembrane protein 176A |
| Locus | 7q36, 1 |
| Discovery year | 2006-09-04 |
| GenBank acession | AF258340 |
| Entrez gene record | 55365 |
| Pubmed identfication | 12097419 8889548 |
| RefSeq identity | NM_018487 |
| Classification | Membrane spanning 4-domains |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000158114 |