Name : TMEM176A Antibody, FITC Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN1268260474
| Long name | FITC Conjugated, TMEM176A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Anti-FITC Antibody |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | TMEM176A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against TMEM176A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 1-50/235 |
| Subcellular location | Cell membrane |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human TMEM176A |
| Gene ID number | 55365 |
| Swiss Prot | Q96HP8 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Chromosome 7 has been linked to Osteogenesis imperfecta, Citrullinemia and Shwachman-Diamond syndrome, Deletions of portions of the q arm of chromosome 7 are also seen in a number of myeloid disorders including cases of acute myelogenous leukemia and myelodysplasia, Lissencephaly, Pendred syndrome, The deletion of a portion of the q arm of chromosome 7 is associated with Williams-Beuren syndrome, The gene encoding GS188 maps to human chromosome 7, a condition characterized by mild mental retardation, an unusual comfort and friendliness with strangers and an elfin appearance, which houses over 1, 000 genes and comprises nearly 5% of the human genome, TMEM176A is a 235 amino acid multi-pass membrane protein belonging to the TMEM176 family |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 494nm/518nm |
| Synonyms | HCA112 MS4B1 |
| Properties | Bioss Primary Conjugated Antibodies FITC is highly sensitive to pH extremes, FITC has a green emission that's usually collected at 530 nanometers, FITC has a high quantum yield (efficiency of energy transfer from absorption to emission fluorescence) and approximately half of the absorbed photons are emitted as fluorescent light, For fluorescent microscopy applications, This Bioss Primary Conjugated Antibodies Fluorescein isothiocyanate (FITC) antibody is currently after some BD antibodies the most commonly used fluorescent dye for FACS, When excited at 488 nanometers, its photo bleaching effects are not observed due to a very brief interaction at the laser intercept, the 1 FITC is seldom used as it photo bleaches rather quickly though in flow cytometry applications, the FL1 detector of a FACSCalibur or FACScan, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | TMEM176A Conjugated |
| Short name | FITC Conjugated, TMEM176A Antibody |
| Technique | Fluorescein, antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | FITC |
| Alternative name | fluorecein coupled, TMEM176A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 24930 |
| Gene | TMEM176A |
| Long gene name | transmembrane protein 176A |
| Locus | 7q36, 1 |
| Discovery year | 2006-09-04 |
| GenBank acession | AF258340 |
| Entrez gene record | 55365 |
| Pubmed identfication | 12097419 8889548 |
| RefSeq identity | NM_018487 |
| Classification | Membrane spanning 4-domains |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000158114 |