Name : TNNI3K Antibody, ALEXA FLUOR 488
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN8505545145
| Long name | ALEXA FLUOR 488 Conjugated, TNNI3K Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-TNNI3K PAb ALEXA FLUOR 488 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 488, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | TNNI3K |
| Specificity | This is a highly specific antibody against TNNI3K |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human TNNI3K |
| Gene ID Number | 51086 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | Administration of TNNI3K to mice with myocardial infarction improves cardiac performance and attentuates ventricular remodeling, Overexpression of TNNI3K leads to improved cardiac function by enhancing beating frequency and increasing contractile force and epinephrine response, TNNI3K suppresses phosphorylation of cardiac troponin I and p38/JNK-mediated apoptosis, There are four isoforms of TNNI3K that are produced as a result of alternative splicing events, also known as CARK, is a 936 amino acid serine/threonine-protein kinase that is highly expressed in heart, suggesting that TNNI3K could be a promising target in the treatment of cardiac diseases, therefore protecting the myocardium from ischemic injury, TNNI3K |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 499nm/519nm |
| Synonyms | CARK |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 488 has the same range to that of fluorescein isothiocyanate (FITC), Also Alexa Fluor 488 is pH stable, As a result of this photo stability, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, It is distinguished in the FL1 of a FACS-Calibur or FACScan, has a very high photo stability, it has turned into an antibody for fluorescent microscopy and FACS FLOW cytometry, yet the TNNI3K Antibody, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | Alexa Fluor |
| Gene target | TNNI3K |
| Short name | TNNI3K Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 488 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 488, TNNI3K (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 19661 |
| Gene | TNNI3K |
| Long gene name | TNNI3 interacting kinase |
| Locus | 1p31, 1 |
| Discovery year | 2004-01-19 |
| GenBank acession | AF116826 |
| Entrez gene record | 51086 |
| Pubmed identfication | 12721663 |
| RefSeq identity | NM_015978 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000171318 |
| Locus Specific Databases | LRG_678 |