Name : TNNI3K Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN4344482664
| Long name | Cy3 Conjugated, TNNI3K Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | TNNI3K |
| Specificity | This is a highly specific antibody against TNNI3K |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human TNNI3K |
| Gene ID number | 51086 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Administration of TNNI3K to mice with myocardial infarction improves cardiac performance and attentuates ventricular remodeling, Overexpression of TNNI3K leads to improved cardiac function by enhancing beating frequency and increasing contractile force and epinephrine response, TNNI3K suppresses phosphorylation of cardiac troponin I and p38/JNK-mediated apoptosis, There are four isoforms of TNNI3K that are produced as a result of alternative splicing events, also known as CARK, is a 936 amino acid serine/threonine-protein kinase that is highly expressed in heart, suggesting that TNNI3K could be a promising target in the treatment of cardiac diseases, therefore protecting the myocardium from ischemic injury, TNNI3K |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Synonyms | CARK |
| Properties | 1 of the TNNI3K Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | TNNI3K Conjugated |
| Short name | Conjugated, TNNI3K Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | cyanine 3 coupled, TNNI3K (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 19661 |
| Gene | TNNI3K |
| Long gene name | TNNI3 interacting kinase |
| Locus | 1p31, 1 |
| Discovery year | 2004-01-19 |
| GenBank acession | AF116826 |
| Entrez gene record | 51086 |
| Pubmed identfication | 12721663 |
| RefSeq identity | NM_015978 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000171318 |
| Locus Specific Databases | LRG_678 |