Name : UBE2K, 1-200aa, Recombinant Protein
Supplier : GENWAYS BULK
Price :0
SKU : GEN8104543233
| Available sizes | 250ug:1320, 50ug:440 |
| Store | store in freezer for long therm or fridge for short time storage |
| Category | Coli rec, ELISAs, e, human proteins, research antibodies |
| Source | proteins, Recombinants or rec |
| Group | recombinants |
| Gene target | 1-200aa, Protein, UBE2K |
| Short name | 1-200aa, Recombinant Protein, UBE2K |
| Technique | E, coli recombinant proteins are , genways bulk advises they will be reconstituted in a buffer soluion or culture medium for cell culture, supplied as white sterile powder lyopillized, Recombinant, genetic recombinations , in Escherichia coli |
| Alternative name | 1-200aa, recombinant Protein, UBE2K |
| Alternative technique | rec |
| Identity | 4914 |
| Gene | UBE2K |
| Long gene name | ubiquitin conjugating enzyme E2 K |
| Synonyms gene | HIP2 |
| Synonyms gene name | huntingtin interacting protein 2 ubiquitin-conjugating enzyme E2K (UBC1 homolog, yeast) ubiquitin-conjugating enzyme E2K |
| Synonyms | HYPG UBC1 |
| Locus | 4p14 |
| Discovery year | 1997-08-28 |
| GenBank acession | U58522 |
| Entrez gene record | 3093 |
| Pubmed identfication | 8702625 17873885 |
| RefSeq identity | NM_005339 |
| Classification | Ubiquitin conjugating enzymes E2 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000160543 |