Name : UBE3A Active Human recombinant protein
Supplier : GENWAYS
Price :602
SKU : GEN9555840289
| Storage temperature | store cold |
| Expiry date | 1 y |
| Category | ELISAs, recombinant proteins, vectors and reagents for laboratory use, research antibodies |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Gene target | UBE3A Active protein |
| Short name | UBE3A Active recombinant protein |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | sapiens recombinant protein, ubiquitin protein ligase E3A functionnal H |
| Alternative to gene target | ANCR and AS and E6-AP and EPVE6AP and HPVE6A, UBE3A and IDBG-4274 and ENSG00000114062 and 7337, UBE3A and IDBG-628537 and ENSBTAG00000002487 and 100335247, Ube3a and IDBG-190437 and ENSMUSG00000025326 and 22215, ligase activity, nuclei, this GO :0000502 and proteasome complex and cellular component this GO :0001541 and ovarian follicle development and biological process this GO :0003713 and transcription coactivator activity and molecular function this GO :0004842 and ubiquitin-protein transferase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005634 and nucleus and cellular component this GO :0005737 and cytoplasm and cellular component this GO :0005829 and cytosol and cellular component this GO :0006508 and proteolysis and biological process this GO :0006511 and ubiquitin-dependent protein catabolic process and biological process this GO :0007420 and brain development and biological process this GO :0014068 and positive regulation of phosphatidylinositol 3-kinase signaling and biological process this GO :0016032 and viral process and biological process this GO :0016567 and protein ubiquitination and biological process this GO :0016874 and ligase activity and molecular function this GO :0030521 and androgen receptor signaling pathway and biological process this GO :0035037 and sperm entry and biological process this GO :0042787 and protein ubiquitination involved in ubiquitin-dependent protein catabolic process and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0051865 and protein autoubiquitination and biological process this GO :0060736 and prostate gland growth and biological process this GO :0070936 and protein K48-linked ubiquitination and biological process, this GO :0003713: transcription coactivator activity, this GO :0003713: transcription coactivator activity and also this GO :0004842: ubiquitin-protein transferase activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0016874: ligase activity, this GO :0004842: ubiquitin-protein transferase activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0016874: ligase activity, 533136, ubiquitin protein ligase E3A |
| Identity | 12496 |
| Gene | UBE3A |
| Long gene name | ubiquitin protein ligase E3A |
| Synonyms gene | EPVE6AP HPVE6A |
| Synonyms gene name | human papilloma virus E6-associated protein |
| Synonyms | AS ANCR E6-AP FLJ26981 |
| Synonyms name | Angelman syndrome |
| Locus | 15q11, 2 |
| Discovery year | 1993-10-21 |
| GenBank acession | AF002224 |
| Entrez gene record | 7337 |
| Pubmed identfication | 8221889 |
| RefSeq identity | NM_000462 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000171548 |
| Locus Specific Databases | Manchester LOVD LRG_15 , NGRL |