Name : Wingless-type MMTV Integration Site Family Member 8A (WNT8A) Rabbit antibody to or anti-Human Polyclonal antibody
Supplier : GENWAYS
Price :602
SKU : GEN8514296166
| Old catalog number | 18-464-435320 |
| Storage temperature | store cold |
| Expiry date | 1 y |
| Category | ELISAs, recombinant proteins, vectors and reagents for laboratory use, research antibodies |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Test | genways supplies antibodies that are for research of human proteins |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Group | Polyclonals and antibodies |
| About | Anti-human, Rabbit antibodies are very stable and can be stored for several days at room temperature, Rabbits are used for polyclonal antibody production by genways, The advantage is that there are more epitopes available in a polyclonal antiserum to detect the proteins than in monoclonal sera, anti mouse antibodies to highly immunogenic selected peptide sequences are", genways adds sodium azide and glycerol to enhance the stability of the rabbit polyclonal antibodies, immunohistochemistry on frozen slices or parrafin fixed tissues, monoclonal like", since the epitope to which they are directed is less than 35 amino acids long, Polyclonals can be used for Western blot |
| Latin name | Oryctolagus cuniculus |
| French translation | anticorps |
| Gene target | Wingless MMTV Integration Site Family Member 8A (WNT8A) |
| Short name | Wingless-type MMTV Integration Site Family Member 8A (WNT8A) Rabbit antibody anti- Polyclonal antibody |
| Technique | Pabs are a collection of immunoglobulin , Polyclonal antibodies , antibodies against human proteins, antibody to, each identifying a different , whereas , (pAbs) are mostly rabbit or goat , B cells, anti-Human, antibodies , antigen, come from a single N cell lineage, epitope, molecules that react against a specific , monoclonal antibodies , that are secreted by different  |
| Host | Rabbits, Rabbit |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | member 8A) production species: rabbit (Antibody to) to and antibody to-H, sapiens polyclonal (Antibody to), Wingless-classification MMTV Integration Site family Member 8A (wingless-classification MMTV integration site family |
| Alternative technique | polyclonals |
| Alternative to gene target | BT, Extracellular, WNT8A and IDBG-46500 and ENSG00000061492 and 7478, WNT8D, Wnt8a and IDBG-135091 and ENSMUSG00000012282 and 20890, member 8A, receptor a this GO nist activity, this GO :0000902 and cell morphogenesis and biological process this GO :0003002 and regionalization and biological process this GO :0005102 and receptor binding and molecular function this GO :0005109 and frizzled binding and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005576 and extracellular region and cellular component this GO :0005578 and proteinaceous extracellular matrix and cellular component this GO :0005615 and extracellular space and cellular component this GO :0007275 and multicellular organismal development and biological process this GO :0007492 and endoderm development and biological process this GO :0009949 and polarity specification of anterior/posterior axis and biological process this GO :0010085 and polarity specification of proximal/distal axis and biological process this GO :0014034 and neural crest cell fate commitment and biological process this GO :0016055 and Wnt signaling pathway and biological process this GO :0030182 and neuron differentiation and biological process this GO :0032526 and response to retinoic acid and biological process this GO :0032880 and regulation of protein localization and biological process this GO :0044324 and regulation of transcription involved in anterior/posterior axis specification and biological process this GO :0044335 and canonical Wnt receptor signaling pathway involved in neural crest cell differentiation and biological process this GO :0048018 and receptor a this GO nist activity and molecular function this GO :0048561 and establishment of organ orientation and biological process this GO :0060021 and palate development and biological process this GO :0060070 and canonical Wnt signaling pathway and biological process this GO :0061317 and canonical Wnt receptor signaling pathway involved in cardiac muscle cell fate commitment and biological process, this GO :0005102: receptor binding, this GO :0005102: receptor binding and also this GO :0005109: frizzled binding and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0048018: receptor a this GO nist activity, this GO :0005109: frizzled binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0048018: receptor a this GO nist activity, 106446 and IDBG-645876 and ENSBTAG00000005570 and 540199, wingless-type MMTV integration site family |
| Identity | 12788 |
| Gene | WNT8A |
| Long gene name | Wnt family member 8A |
| Synonyms gene name | member 8A , wingless-type MMTV integration site family |
| Synonyms | WNT8D |
| Locus | 5q31, 2 |
| Discovery year | 1995-11-01 |
| GenBank acession | AB057725 |
| Entrez gene record | 7478 |
| Pubmed identfication | 11408932 |
| RefSeq identity | NM_058244 |
| Classification | Wnt family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000129196 |