Name : WNT7A Antibody, Cy3 Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :350
SKU : GEN2017212829
| Long name | Cy3 Conjugated, WNT7A Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | cy3 conjugation kit |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | WNT7A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against WNT7A |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Immunogen_range | 230-280/349 |
| Subcellular location | Secreted |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human WNT7A |
| Gene ID number | 7476 |
| Swiss Prot | O00755 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | Probable developmental protein, Signaling by Wnt-7a allows sexually dimorphic development of the mullerian ducts (By similarity), Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 512, 550nm/570, 615nm |
| Properties | 1 of the WNT7A Antibody, Conjugated can be used in flow cytometry but typically shows lower fluorescence intensity comparable to that of PE or APC, Cy3 antibodies are excited by the 488-nanometer wave of an argon laser and the 633-nanometer line of a helium-neon diode laser, This Bioss Primary Conjugated Antibodies antibody is well suited for fluorescent microscopy, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | WNT7A Conjugated |
| Short name | Conjugated, WNT7A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | Cy3 |
| Alternative name | cyanine 3 coupled, member 7A (Antibody to), wingless-classification MMTV integration site family |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | DNA-templated and biological process this GO :0045944 and positive regulation of transcription from RNA polymerase II promoter and biological process this GO :0046330 and positive regulation of JNK cascade and biological process this GO :0048018 and receptor a this GO nist activity and molecular function this GO :0048103 and somatic stem cell division and biological process this GO :0048864 and stem cell development and biological process this GO :0050768 and negative regulation of neurogenesis and biological process this GO :0050770 and regulation of axonogenesis and biological process this GO :0050808 and synapse organization and biological process this GO :0051216 and cartilage development and biological process this GO :0051965 and positive regulation of synapse assembly and biological process this GO :0060021 and palate development and biological process this GO :0060054 and positive regulation of epithelial cell proliferation involved in wound healing and biological process this GO :0060065 and uterus development and biological process this GO :0060066 and oviduct development and biological process this GO :0060070 and canonical Wnt signaling pathway and biological process this GO :0060173 and limb development and biological process this GO :0061038 and uterus morphogenesis and biological process this GO :0070307 and lens fiber cell development and biological process this GO :0071560 and cellular response to transforming growth factor beta stimulus and biological process this GO :0090263 and positive regulation of canonical Wnt signaling pathway and biological process, Extracellular, WNT7A and IDBG-19862 and ENSG00000154764 and 7476, WNT7A and IDBG-646453 and ENSBTAG00000001668 and 533782, Wnt7a and IDBG-170090 and ENSMUSG00000030093 and 22421, member 7A, receptor a this GO nist activity, spreading of epidermal cells and biological process this GO :0042060 and wound healing and biological process this GO :0042127 and regulation of cell proliferation and biological process this GO :0042733 and embryonic digit morphogenesis and biological process this GO :0043066 and negative regulation of apoptotic process and biological process this GO :0043627 and response to estrogen and biological process this GO :0045165 and cell fate commitment and biological process this GO :0045893 and positive regulation of transcription, this GO :0000578 and embryonic axis specification and biological process this GO :0001502 and cartilage condensation and biological process this GO :0002062 and chondrocyte differentiation and biological process this GO :0005102 and receptor binding and molecular function this GO :0005109 and frizzled binding and molecular function this GO :0005125 and cytokine activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005576 and extracellular region and cellular component this GO :0005578 and proteinaceous extracellular matrix and cellular component this GO :0005615 and extracellular space and cellular component this GO :0005788 and endoplasmic reticulum lumen and cellular component this GO :0005796 and this GO lgi lumen and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0007269 and neurotransmitter secretion and biological process this GO :0007275 and multicellular organismal development and biological process this GO :0007548 and sex differentiation and biological process this GO :0008105 and asymmetric protein localization and biological process this GO :0008284 and positive regulation of cell proliferation and biological process this GO :0009953 and dorsal/ventral pattern formation and biological process this GO :0009986 and cell surface and cellular component this GO :0014719 and satellite cell activation and biological process this GO :0014834 and skeletal muscle satellite cell maintenance involved in skeletal muscle regeneration and biological process this GO :0016055 and Wnt signaling pathway and biological process this GO :0021707 and cerebellar granule cell differentiation and biological process this GO :0021846 and cell proliferation in forebrain and biological process this GO :0022009 and central nervous system vasculogenesis and biological process this GO :0030010 and establishment of cell polarity and biological process this GO :0030182 and neuron differentiation and biological process this GO :0030326 and embryonic limb morphogenesis and biological process this GO :0031012 and extracellular matrix and cellular component this GO :0031133 and regulation of axon diameter and biological process this GO :0032355 and response to estradiol and biological process this GO :0035019 and somatic stem cell maintenance and biological process this GO :0035115 and embryonic forelimb morphogenesis and biological process this GO :0035116 and embryonic hindlimb morphogenesis and biological process this GO :0035567 and non-canonical Wnt signaling pathway and biological process this GO :0035659 and Wnt receptor signaling pathway involved in wound healing, this GO :0005102: receptor binding, this GO :0005102: receptor binding and also this GO :0005109: frizzled binding and also this GO :0005125: cytokine activity and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0048018: receptor a this GO nist activity, this GO :0005109: frizzled binding, this GO :0005125: cytokine activity, this GO :0005515: protein binding, this GO :0048018: receptor a this GO nist activity, wingless-type MMTV integration site family |
| Identity | 12786 |
| Gene | WNT7A |
| Long gene name | Wnt family member 7A |
| Synonyms gene name | member 7A , wingless-type MMTV integration site family |
| Synonyms name | proto-oncogene Wnt7a protein |
| Locus | 3p25, 1 |
| Discovery year | 1996-03-12 |
| GenBank acession | D83175 |
| Entrez gene record | 7476 |
| Pubmed identfication | 8893824 9161407 |
| RefSeq identity | NM_004625 |
| Classification | Wnt family |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000129803 |