Name : Xenopus tropicalis Protein FAM203A (fam203a)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :2022
SKU : GEN3489649622
| Long name | Recombinant Xenopus tropicalis Protein FAM203A (fam203a) |
| Alternative names | Brain protein 16, HGH1 homolog (S, Protein HGH1 homolog, cerevisiae), family with sequence similarity 203, family with sequence similarity 203, member A, member B, protein FAM203A, protein FAM203A |
| Gene name | fam203a |
| Other gene names | brp16, c8orf30b, fam203a, fam203a, fam203b, hgh1, hgh1 |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, Protein FAM203A (fam203a) is a recombinant protein expressed in Baculovirus |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | Baculovirus |
| Available also expressed in: | Baculovirus , Mammalian Cell, Yeast , E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | Lyophilized protein |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Gene target | Xenopus tropicalis Protein FAM203A (fam203a) |
| Short name | Xenopus tropicalis Protein FAM203A (fam203a) |
| Species | Xenopuses, Xenopus |
| Alternative name | Xenopus tropicalis Protein FAM203A (fam203a) |
| Identity | 24161 |
| Gene | HGH1 |
| Long gene name | HGH1 homolog |
| Synonyms gene | C8orf30A FAM203B C8orf30B FAM203A |
| Synonyms gene name | cerevisiae) , chromosome 8 open reading frame 30A family with sequence similarity 203, member A HGH1 homolog (S, member B chromosome 8 open reading frame 30B family with sequence similarity 203 |
| Synonyms | FLJ40907 LOC51236 Brp16 |
| Synonyms name | brain protein 16 |
| Locus | 8q24, 3 |
| Discovery year | 2005-10-06 |
| GenBank acession | AF151022 |
| Entrez gene record | 51236 |
| RefSeq identity | NM_016458 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000165246 |