Name : Anterior Pharynx Defective 1 Homolog A (APH1A) Rabbit antibody to or anti-Human Polyclonal (Internal) antibody
Supplier : GENWAYS
Price :602
SKU : GEN4032822972
| Old catalog number | 18-464-436402 |
| Storage temperature | store cold |
| Expiry date | 1 y |
| Category | ELISAs, recombinant proteins, vectors and reagents for laboratory use, research antibodies |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Test | genways supplies antibodies that are for research of human proteins |
| Properties | Depending on the epitopes used human ELISA kits can be cross reactive to many other species, Mainly analyzed are human serum, Modern , cDNA and human recombinants are used in human reactive ELISA kits and to produce anti-human mono and polyclonal antibodies, human cell culture supernatants and biological samples, plasma, primarily , saliva, urine,  , (Homo sapiens, Homo sapiens sapiens), Human proteins, humans , ssp |
| Group | Polyclonals and antibodies |
| About | Anti-human, Rabbit antibodies are very stable and can be stored for several days at room temperature, Rabbits are used for polyclonal antibody production by genways, The advantage is that there are more epitopes available in a polyclonal antiserum to detect the proteins than in monoclonal sera, anti mouse antibodies to highly immunogenic selected peptide sequences are", genways adds sodium azide and glycerol to enhance the stability of the rabbit polyclonal antibodies, immunohistochemistry on frozen slices or parrafin fixed tissues, monoclonal like", since the epitope to which they are directed is less than 35 amino acids long, Polyclonals can be used for Western blot |
| Latin name | Oryctolagus cuniculus |
| French translation | anticorps |
| Gene target | Anterior Pharynx Defective 1 Homolog A (APH1A) (Internal) |
| Short name | Anterior Pharynx Defective 1 Homolog A (APH1A) Rabbit antibody anti- Polyclonal (Internal) antibody |
| Technique | Pabs are a collection of immunoglobulin , Polyclonal antibodies , antibodies against human proteins, antibody to, each identifying a different , whereas , (pAbs) are mostly rabbit or goat , B cells, anti-Human, antibodies , antigen, come from a single N cell lineage, epitope, molecules that react against a specific , monoclonal antibodies , that are secreted by different  |
| Host | Rabbits, Rabbit |
| Species | Humans, Human |
| Alternative name | elegans)) production species: rabbit (Antibody to) to and antibody to-H, sapiens polyclonal (middlesequence) (Antibody to), Anterior Pharynx Defective 1 Homolog A (anterior pharynx defective 1 homolog A (C |
| Alternative technique | polyclonals |
| Alternative to gene target | APH1A and IDBG-102071 and ENSG00000117362 and 51107, APH1A and IDBG-633431 and ENSBTAG00000021482 and 539247, Aph1a and IDBG-174034 and ENSMUSG00000015750 and 226548, Plasma membranes, elegans), protein binding, this GO :0001656 and metanephros development and biological process this GO :0004175 and endopeptidase activity and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005783 and endoplasmic reticulum and cellular component this GO :0005789 and endoplasmic reticulum membrane and cellular component this GO :0005794 and this GO lgi apparatus and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0006509 and membrane protein ectodomain proteolysis and biological process this GO :0007219 and Notch signaling pathway and biological process this GO :0007220 and Notch receptor processing and biological process this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0016485 and protein processing and biological process this GO :0031293 and membrane protein intracellular domain proteolysis and biological process this GO :0032580 and this GO lgi cisterna membrane and cellular component this GO :0042987 and amyloid precursor protein catabolic process and biological process this GO :0043065 and positive regulation of apoptotic process and biological process this GO :0043085 and positive regulation of catalytic activity and biological process this GO :0048011 and neurotrophin TRK receptor signaling pathway and biological process this GO :0097190 and apoptotic signaling pathway and biological process, this GO :0004175: endopeptidase activity, this GO :0004175: endopeptidase activity and also this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding, anterior pharynx defective 1 homolog A (C |
| Identity | 29509 |
| Gene | APH1A |
| Long gene name | aph-1 homolog A, gamma-secretase subunit |
| Synonyms gene name | anterior pharynx defective 1 homolog A (C, elegans) APH1A gamma secretase subunit |
| Synonyms | APH-1A CGI-78 |
| Locus | 1q21, 2 |
| Discovery year | 2005-02-08 |
| GenBank acession | AF151835 |
| Entrez gene record | 51107 |
| Pubmed identfication | 10810093 12110170 |
| RefSeq identity | NM_016022 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000012545 |