Name : Anti-EIF3A Antibody
Supplier : ABBEX
Price :311
SKU : GEN2344869854
| Category | Primary Antibodies |
| Target | EIF3A |
| Immunogen | See techfile |
| Clonality | Polyclonal |
| Raised in | Rabbit |
| Reactivity | Mouse, Rat, Human |
| Purification | Affinity purified |
| Applications | WB (for other see techfile or inquire) |
| Stock availability | Shipped within 5-10 working days |
| Storage conditions | Avoid repeated freeze/thaw cycles, Aliquot and store at -20 °, C |
| Warnings | This product is for research use only |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by abbex they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | EIF3A |
| Short name | Anti-EIF3A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | antibody to-EIF3A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3271 |
| Gene | EIF3A |
| Long gene name | eukaryotic translation initiation factor 3 subunit A |
| Synonyms gene | EIF3 EIF3S10 |
| Synonyms gene name | 150/170kDa eukaryotic translation initiation factor 3, eukaryotic translation initiation factor 3, subunit 10 theta, subunit A |
| Synonyms | eIF3-theta eIF3-p170 KIAA0139 eIF3a TIF32 |
| Locus | 10q26, 11 |
| Discovery year | 1998-11-26 |
| GenBank acession | U78311 |
| Entrez gene record | 8661 |
| Pubmed identfication | 9054404 8590280 |
| RefSeq identity | NM_003750 |
| Classification | Eukaryotic translation initiation factor 3 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019144 |