Name : Bovine G-protein coupled receptor family C group 6 member A (GPRC6A)
Supplier : MBS RECOMBINANT PROTEINS
Price :3271
SKU : GEN8534491136
| Long name | Recombinant Bovine G-protein coupled receptor family C group 6 member A (GPRC6A) |
| Alternative names | G-protein coupled receptor family C group 6 member A |
| Gene name | N/A |
| Other gene names | GPRC6A |
| General description | All of our recombinant proteins are manufactured in strictly controlled facilities and by using a well established technology which guarantees full batch-to-bact consistency and experiment reproducibility, The protein can be with or without a His-Tag or other tag in accordance to customer's request, coli, G-protein coupled receptor family C group 6 member A (GPRC6A) is a recombinant protein expressed in E |
| Product category | Recombinant Proteins |
| Expression system | coli, E |
| Available also expressed in: | Yeast, E Coli |
| Purity | Greater than 90% (determined by SDS-PAGE) |
| Form | We can custom produce according to your specifications, This item requires custom production and lead time is between 5-9 weeks |
| Storage | Avoid cycles of freezing and thawing as they might denaturate the polypeptide chains, For extended periods of time it is recommended to keep the protein frozen at -40 or -80 degrees Celsius, This protein can be stored at -20 degrees Celsius |
| Applications | IFA, RIA, Western Blot, etc, This protein can be used as a positive control for applications such as ELISA |
| Description | 2 or 3 and , However, In this sense, When such chemical-signals couple or bind to a receptor, a change in the electrical-activity of a cell, acetylcholine, am olfactory receptor is a protein-molecule that recognizes and responds to , an acetylcholine-receptor recognizes and responds to its endogenous-ligand, chemokinesor cytokines e, e, sometimes in pharmacology, such as enzymes, the term is also used to include other proteins that are drug-targets, they cause some form of cellular/tissue-response, transporters and ion-channels, The receptors are ligand binding factors of type 1, endogenous-chemical signals, g, g, protein-molecules , that receive chemical-signals from outside a cell |
| Gene target | G-protein coupled receptor family C group 6 member A (GPRC6A) |
| Short name | G-protein coupled receptor family C group 6 member A (GPRC6A) |
| Species | Bos Taurus genes are available form the Bovine Genome database, Bovine |
| Alternative name | Bovine G-protein coupled receptor family C family 6 member A (GPRC6A) |
| Identity | 18510 |
| Gene | GPRC6A |
| Long gene name | G protein-coupled receptor class C group 6 member A |
| Synonyms gene name | G protein-coupled receptor, class C, family C, group 6, group 6, member A , member A G protein-coupled receptor |
| Synonyms | bA86F4, 3 |
| Locus | 6q22, 1 |
| Discovery year | 2002-04-26 |
| GenBank acession | AF502962 |
| Entrez gene record | 222545 |
| Classification | Calcium sensing receptors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000015447 |