Name : CaBP9K Rat
Supplier : GENWAYS BULK
Price :0
SKU : GEN5795809031
| Available sizes | 100ug:2888, 1ug:83, 5ug:182 |
| Old catalog number | 10-663-45673 |
| Store | store in freezer for long therm or fridge for short time storage |
| Category | Coli rec, ELISAs, e, human proteins, research antibodies |
| About | Rats , There are less rat- than mouse clones however, Rats are used to make rat monoclonal anti mouse antibodies, Rattus norvegicus are often studied in vivo as a model of human genes in Sprague-Dawley or Wistar rats, genes from rodents , of the genus  |
| Latin name | Rattus norvegicus |
| Gene target | CaBP9K |
| Short name | CaBP9K |
| Host | Rat |
| Species | Rats, Rat |
| Alternative name | CaBP9K Rat |
| Identity | 1436 |
| Gene | S100G |
| Long gene name | S100 calcium binding protein G |
| Synonyms gene | CALB3 |
| Synonyms gene name | (vitamin D-dependent calcium-binding protein) , calbindin 3 |
| Synonyms | CABP9K CABP1 |
| Synonyms name | calbindin-D9K |
| Locus | Xp22, 2 |
| Discovery year | 1992-11-20 |
| Entrez gene record | 795 |
| Pubmed identfication | 1610358 1379540 |
| RefSeq identity | NM_004057 |
| Classification | S100 calcium binding proteins EF-hand domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000021194 |