Name : CD8A Antibody
Supplier : NJS POLY
Price :199
SKU : GEN6864348271
| Category | Antibody |
| Concentration | pH 7, with 0, 09% sodium azide, 4, In 1X PBS |
| Form | Antigen affinity purified |
| Conjugation | Unconjugated |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Recognised antigen | CD8A |
| Host animal | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Clonality | Polyclonal (rabbit origin) |
| Species reactivity | Due to limited knowledge and inability to test the antibody against all known species, we cannot guarantee that no other cross reactivity can occur, Human (Homo sapiens) |
| Tested applications | ELISA, IHC, WB |
| Recommended dilutions | IHC (Paraffin): 1:10-1:50, Western blot: 1:1000 |
| Notes | Titration of the CD8A antibody may be required due to differences in protocols and secondary/substrate sensitivity |
| Intented use | This CD8A antibodyis to be used only for research purposes and not for diagnostics |
| Uniprot # | P01732 |
| Purity | Antigen affinity |
| Description | CD8 alpha chains binds to class I MHC molecules alpha-3 domains, [UniProt], CD8 is thought to play a role in the process of T-cell mediated killing |
| Immunogen | A portion of amino acids 59-88 from the human protein was used as the immunogen for this CD8A antibody |
| Storage | Celcius or lower, Cycles of freezing and thawing can denaturate the peptide chains of the antibodies and reduce their sensitivity and/or change their affinity, Prepare aliqotes in such a manner so that freeze-thaw cycles are minimized, Aliquot the CD8A antibody and store frozen at -20 deg |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by NJS poly they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | CD8A |
| Short name | CD8A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | CD8a molecule (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | CD8 and Leu2 and MAL and p32, CD8A and IDBG-59987 and ENSG00000153563 and 925, CD8A and IDBG-634911 and ENSBTAG00000021141 and 281060, Cd8a and IDBG-155582 and ENSMUSG00000053977 and 12525, Extracellular, protein homodimerization activity, this GO :0002456 and T cell mediated immunity and biological process this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005576 and extracellular region and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0006955 and immune response and biological process this GO :0007166 and cell surface receptor signaling pathway and biological process this GO :0007169 and transmembrane receptor protein tyrosine kinase signaling pathway and biological process this GO :0009897 and external side of plasma membrane and cellular component this GO :0009986 and cell surface and cellular component this GO :0015026 and coreceptor activity and molecular function this GO :0016020 and membrane and cellular component this GO :0019882 and antigen processing and presentation and biological process this GO :0019901 and protein kinase binding and molecular function this GO :0042101 and T cell receptor complex and cellular component this GO :0042110 and T cell activation and biological process this GO :0042288 and MHC class I protein binding and molecular function this GO :0042803 and protein homodimerization activity and molecular function this GO :0045065 and cytotoxic T cell differentiation and biological process this GO :0045087 and innate immune response and biological process this GO :0050776 and regulation of immune response and biological process this GO :0050850 and positive regulation of calcium-mediated signaling and biological process this GO :0051607 and defense response to virus and biological process, this GO :0005515: protein binding, this GO :0005515: protein binding and also this GO :0015026: coreceptor activity and also this GO :0019901: protein kinase binding and also this GO :0042288: MHC class I protein binding and also this GO :0042803: protein homodimerization activity, this GO :0015026: coreceptor activity, this GO :0019901: protein kinase binding, this GO :0042288: MHC class I protein binding, this GO :0042803: protein homodimerization activity, CD8a molecule |
| Identity | 1706 |
| Gene | CD8A |
| Long gene name | CD8a molecule |
| Synonyms gene | CD8 |
| Synonyms gene name | CD8 antigen, alpha polypeptide (p32) T-cell surface glycoprotein CD8 alpha chain |
| Locus | 2p11, 2 |
| Discovery year | 1986-01-01 |
| Entrez gene record | 925 |
| Pubmed identfication | 1541829 |
| RefSeq identity | NM_001768 |
| Classification | CD molecules V-set domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000130265 |
| Locus Specific Databases | CD8Abase: Mutation registry for CD8 deficiency LRG_44 |