Name : CPT1A (Cpt1a, carnitine palmitoyltransferase 1A, liver, CPT1, CPT1-L, L-CPT1, C730027G07, carnitine palmitoyltransferase 1A, carnitine palmitoyltransferase 1, liver)
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :509
SKU : GEN8868269538
| Alternative name1 | C730027G07, CPT1, CPT1-L, L-CPT1, carnitine palmitoyltransferase 1, carnitine palmitoyltransferase 1A, carnitine palmitoyltransferase 1A, liver, liver), Anti-CPT1A (Cpt1a |
| Alternative name2 | C730027G07, CPT1, CPT1-L, L-CPT1, carnitine palmitoyltransferase 1, carnitine palmitoyltransferase 1A, carnitine palmitoyltransferase 1A, liver, liver), CPT1A (Cpt1a |
| Alternative name3 | C730027G07, CPT1, CPT1-L, L-CPT1, carnitine palmitoyltransferase 1, carnitine palmitoyltransferase 1A, carnitine palmitoyltransferase 1A, liver, liver), CPT1A (Cpt1a |
| Alternative name4 | CPT1A |
| Alternative name5 | C730027G07, CPT1, CPT1-L, L-CPT1, carnitine palmitoyltransferase 1, carnitine palmitoyltransferase 1A, carnitine palmitoyltransferase 1A, liver, liver), Anti -CPT1A (Cpt1a |
| Other names | CPT I, CPT I, CPTI-L, CPTI-L, Carnitine O-palmitoyltransferase 1, Carnitine O-palmitoyltransferase I, Carnitine palmitoyltransferase 1A, OTTHUMP00000237196, OTTHUMP00000237197, OTTHUMP00000237552, carnitine O-palmitoyltransferase 1, carnitine O-palmitoyltransferase I, carnitine palmitoyltransferase 1A (liver), carnitine palmitoyltransferase I, liver, liver isoform, liver isoform, liver isoform, liver isoform, liver isoform isoform 1, carnitine O-palmitoyltransferase 1 |
| Gene name | N/A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | CPT1, CPT1, CPT1-L, CPT1A, L-CPT1, CPT1A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Source: Mouse, Host: Goat |
| Species reactivity | Human |
| Specificity and cross-reactivity | Species sequence homology: rat, porcine, Recognizes mouse CPT1A |
| Purification method | Affinity Purified by affinity chromatography |
| Form/Appearance | 0, 0, pH 7, 02% sodium azide, 2, 5% BSA, Supplied as a liquid in Tris |
| Concentration | N/A |
| Storage and shipping | Aliquots are stable for at least 12 months productone should be stored at -20 degrees Celsius, For long-term storage and to avoid repeated freezing and thawing, For maximum recovery of product, Further dilutions can be made in assay buffer, aliquot and For optimal long term storage, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap, productone should be kept at -20 degrees Celsius, Store at 4 degrees Celsius for short term storage |
| Tested for: | ELISA (EL/EIA) |
| Description | Polyclonal antibodies generally are more stable and retain their reactivity under unfavorable conditions, Polyclonal antibodies have series of advantages - larger batches can be supplied at a time, Properly used, To obtain more detailed information on productone, please, refer to the full product datasheet, the time needed for production is considerably shorter, they are inexpensive to manufacture and respectively to buy, this antibody will ensure excellent and reproducible results with guaranteed success for the applications that it is tested in, productone is a polyclonal antibody of high purity and binding affinity for the antigen that it is risen against |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Gene target | C730027G07, CPT1, CPT1-L, L-CPT1, carnitine palmitoyltransferase 1, carnitine palmitoyltransferase 1A, carnitine palmitoyltransferase 1A, liver, liver), CPT1A (Cpt1a |
| Short name | C730027G07, CPT1, CPT1-L, L-CPT1, carnitine palmitoyltransferase 1, carnitine palmitoyltransferase 1A, carnitine palmitoyltransferase 1A, liver, liver), CPT1A (Cpt1a |
| Alternative name | C730027G07, CPT1, CPT1-L, L-CPT1, carnitine palmitoyltransferase 1, carnitine palmitoyltransferase 1A, carnitine palmitoyltransferase 1A, liver, liver), CPT1A (Cpt1a |
| Identity | 2328 |
| Gene | CPT1A |
| Long gene name | carnitine palmitoyltransferase 1A |
| Synonyms gene | CPT1 |
| Synonyms gene name | carnitine palmitoyltransferase 1A (liver) |
| Synonyms | CPT1-L L-CPT1 |
| Locus | 11q13, 3 |
| Discovery year | 1995-05-30 |
| GenBank acession | L39211 |
| Entrez gene record | 1374 |
| Pubmed identfication | 7892212 9070950 |
| RefSeq identity | NM_001876 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000167892 |