Name : DCAF12 Antibody, FITC Conjugated
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES 1
Price :333
SKU : GEN6530952875
| Long name | FITC Conjugated, DCAF12 Polyclonal Antibody |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugation | Anti-FITC Antibody |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | DCAF12 |
| Specificity | This is a highly specific antibody against DCAF12 |
| Modification | Unmodified |
| Modification site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | KLH conjugated synthetic peptide derived from human DCAF12/WDR40A |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Crossreactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Antigen background | A probable substrate receptor for CUL4-DDB1 E3 ubiquitin-protein ligase complex, Human chromosome 9 houses over 900 genes and comprises nearly 4% of the human genome, RNA processing, WDR40A (WD-repeat-containing protein 40A), WDR40A is encoded by a gene mapping to human chromosome 9p13, WDR40A is highly expressed in some cancer cell lines, WRD40A is suggested to interact with DDB1, While proteins that contain WD-repeats participate in a wide range of cellular functions, also known as DDB1- CUL4-associated factor 12, apoptosis and vesicular trafficking, cell cycle control, is a 453 amino acid cytoplasmic protein that contains four WD-repeats, lung cancer tissues and normal testis, signal transduction, they are generally involved in regulatory mechanisms concerning chromatin assembly, 3, WD-repeats are motifs that are found in a variety of proteins and are characterized by a conserved core of 40-60 amino acids that commonly form a tertiary propeller structure |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to 1 year, 09% sodium azide, Keep the antibody in an aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation Emission | 494nm/518nm |
| Synonyms | DKFZP434O125 MGC1058 CT102 TCC52 |
| Properties | Bioss Primary Conjugated Antibodies FITC is highly sensitive to pH extremes, FITC has a green emission that's usually collected at 530 nanometers, FITC has a high quantum yield (efficiency of energy transfer from absorption to emission fluorescence) and approximately half of the absorbed photons are emitted as fluorescent light, For fluorescent microscopy applications, This Bioss Primary Conjugated Antibodies Fluorescein isothiocyanate (FITC) antibody is currently after some BD antibodies the most commonly used fluorescent dye for FACS, When excited at 488 nanometers, its photo bleaching effects are not observed due to a very brief interaction at the laser intercept, the 1 FITC is seldom used as it photo bleaches rather quickly though in flow cytometry applications, the FL1 detector of a FACSCalibur or FACScan, C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | DCAF12 Conjugated |
| Short name | FITC Conjugated, DCAF12 Antibody |
| Technique | Fluorescein, antibodies against human proteins, antibodies for, antibody Conjugates, Antibody |
| Label | FITC |
| Alternative name | fluorecein coupled, DCAF12 (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 19911 |
| Gene | DCAF12 |
| Long gene name | DDB1 and CUL4 associated factor 12 |
| Synonyms gene | KIAA1892 WDR40A |
| Synonyms gene name | KIAA1892 WD repeat domain 40A |
| Synonyms name | cancer/testis antigen 102 |
| Locus | 9p13, 3 |
| Discovery year | 2003-11-21 |
| GenBank acession | AB067479 |
| Entrez gene record | 25853 |
| Pubmed identfication | 11572484 9110174 16949367 |
| RefSeq identity | NM_015397 |
| Classification | DDB1 and CUL4 associated factors WD repeat domain containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019806 |