Name : FAM101A Antibody, ALEXA FLUOR 350
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN3571178083
| Long name | ALEXA FLUOR 350 Conjugated, FAM101A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-FAM101A PAb ALEXA FLUOR 350 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 350, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | FAM101A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against FAM101A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human FAM101A |
| Gene ID Number | 144347 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | A number of skeletal deformities are linked to chromosome 12 including hypochondrogenesis, Chromosome 12 is also home to a homeobox gene cluster which encodes crucial transcription factors for morphogenesis, Noonan syndrome, SH-PTP2, The FAM101A gene product has been provisionally designated FAM101A pending further characterization, Trisomy 12p leads to facial development defects, achondrogenesis and Kniest dysplasia, and the natural killer complex gene cluster encoding C-type lectin proteins which mediate the NK cell response to MHC I interaction, chromosome 12 makes up about 4, is caused by a mutant form of PTPN11 gene product, seizure disorders and a host of other symptoms varying in severity depending on the extent of mosaicism and is most severe in cases of complete trisomy, which includes heart and facial developmental defects among the primary symptoms, 100 genes within 132 million bases, 5% of the human genome, Encoding over 1 |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 343nm/442nm |
| Synonyms | FLJ44614 Cfm2 RefilinA |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 350 conjugates can be used in multi-color flow cytometry with FACS's equipped with a second red laser or red diode, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 350, Alexa Fluor |
| Gene target | FAM101A |
| Short name | FAM101A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 350 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 350, FAM101A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 27051 |
| Gene | RFLNA |
| Long gene name | refilin A |
| Synonyms gene | FAM101A |
| Synonyms gene name | family with sequence similarity 101, member A |
| Locus | 12q24, 31 |
| Discovery year | 2006-01-16 |
| Entrez gene record | 144347 |
| Pubmed identfication | 21709252 24436304 |
| RefSeq identity | NM_181709 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000168609 |