Name : Goat anti-AVPR1A Antibody
Supplier : MBS POLYCLONALS 1
Price :370
SKU : GEN4875847469
| Alternative name1 | Anti-Goat anti-AVPR1A Antibody |
| Alternative name2 | Anti-, Caprine anti-AVPR1A |
| Alternative name3 | Caprinae anti-AVPR1A Antibody |
| Alternative name4 | AVPR1A |
| Alternative name5 | AVPR1, AVPR1, SCCL vasopressin subtype 1a receptor, SCCL vasopressin subtype 1a receptor, V1-vascular vasopressin receptor AVPR1A, V1-vascular vasopressin receptor AVPR1A, V1a vasopressin receptor, V1a vasopressin receptor, antidiuretic hormone receptor 1A, antidiuretic hormone receptor 1A, arginine vasopressin receptor 1A, arginine vasopressin receptor 1A, vascular/hepatic-type arginine vasopressin receptor, vascular/hepatic-type arginine vasopressin receptor, AVPR1A |
| Other names | AVPR V1a, Antidiuretic hormone receptor 1a, SCCL vasopressin subtype 1a receptor, V1-vascular vasopressin receptor AVPR1A, V1a vasopressin receptor, Vascular/hepatic-type arginine vasopressin receptor, Vasopressin V1a receptor, antidiuretic hormone receptor 1A, arginine vasopressin receptor 1A, vascular/hepatic-type arginine vasopressin receptor, vasopressin V1a receptor, vasopressin V1a receptor |
| Gene name | AVPR1A |
| Gene name synonims | N/A |
| Other gene names | AVPR V1a, AVPR1, AVPR1, AVPR1A, V1aR, V1aR, AVPR1A |
| Category | Antibodies |
| Clonality | Polyclonal |
| Immunoglobulin isotype | N/A |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Host organism | Goat |
| Species reactivity | Cow, Dog, Mouse, Pig, Rat, Human |
| Specificity and cross-reactivity | N/A |
| Purification method | Purified from goat serum by ammonium sulphate precipitation followed by antigen affinity chromatography using the immunizing peptide |
| Form/Appearance | 0, pH7, 02% sodium azide, 3 with 0, 5 mg/ml in Tris saline, 5% bovine serum albumin, Supplied at 0, _x000D_ |
| Concentration | 100ug specific antibody in 200ul |
| Storage and shipping | Cycles of freezing and thawing should be avoided as they may damage the polypeptide chains thus reducing the activity of the antibody, After been aliquoted the antibody should be stored at -20 degrees Celsius |
| Tested for: | Western Blot (WB), Peptide ELISA (EIA) |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| Advisory | For antibodies that are in liquid form or reconstituted lyophilized antibodies small amounts could become entrapped on the seal or the walls of the tube, Prior to use briefly centrifuge the vial to gather all the solution on the bottom, avoid cycles of freezing and thawing, please, In order to retain the quality and the affinity of productone unchanged |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by MBS Polyclonals_1 they should be stored frozen at - 24° |
| Latin name | Capra aegagrus hircus |
| Gene target | AVPR1A |
| Short name | Goat anti-AVPR1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, antibody to, goats, Antibody |
| Host | It are very good secondary antibodies that are affinity purified and have a good affinity themselves too, Often KLH is coupled to the antigen so anti KLH can be present in the vial, The goat polyclonal antibodies are directed against human genes or rabbit or mouse IgGs (H +L) chain primary antibodies and conjugated for detection, Goat |
| Species | Goats |
| Alternative name | caprine antibody to-arginine vasopressin receptor 1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Alternative to gene target | AVPR V1a and AVPR1 and V1aR, AVPR1A and IDBG-44561 and ENSG00000166148 and 552, AVPR1A and IDBG-634667 and ENSBTAG00000007175 and 538439, Avpr1a and IDBG-193300 and ENSMUSG00000020123 and 54140, Plasma membranes, V1A vasopressin receptor binding, this GO :0001992 and regulation of systemic arterial blood pressure by vasopressin and biological process this GO :0002125 and maternal aggressive behavior and biological process this GO :0003084 and positive regulation of systemic arterial blood pressure and biological process this GO :0004930 and G-protein coupled receptor activity and molecular function this GO :0005000 and vasopressin receptor activity and molecular function this GO :0005080 and protein kinase C binding and molecular function this GO :0005515 and protein binding and molecular function this GO :0005768 and endosome and cellular component this GO :0005886 and plasma membrane and cellular component this GO :0005887 and integral component of plasma membrane and cellular component this GO :0006091 and generation of precursor metabolites and energy and biological process this GO :0007186 and G-protein coupled receptor signaling pathway and biological process this GO :0007202 and activation of phospholipase C activity and biological process this GO :0007204 and positive regulation of cytosolic calcium ion concentration and biological process this GO :0007621 and negative regulation of female receptivity and biological process this GO :0007625 and grooming behavior and biological process this GO :0008015 and blood circulation and biological process this GO :0008284 and positive regulation of cell proliferation and biological process this GO :0010033 and response to organic substance and biological process this GO :0010035 and response to inorganic substance and biological process this GO :0010460 and positive regulation of heart rate and biological process this GO :0014049 and positive regulation of glutamate secretion and biological process this GO :0014902 and myotube differentiation and biological process this GO :0016021 and integral component of membrane and cellular component this GO :0017046 and peptide hormone binding and molecular function this GO :0019722 and calcium-mediated signaling and biological process this GO :0021537 and telencephalon development and biological process this GO :0030307 and positive regulation of cell growth and biological process this GO :0031394 and positive regulation of prostaglandin biosynthetic process and biological process this GO :0031410 and cytoplasmic vesicle and cellular component this GO :0031894 and V1A vasopressin receptor binding and molecular function this GO :0032849 and positive regulation of cellular pH reduction and biological process this GO :0035176 and social behavior and biological process this GO :0035815 and positive regulation of renal sodium excretion and biological process this GO :0042631 and cellular response to water deprivation and biological process this GO :0042711 and maternal behavior and biological process this GO :0042713 and sperm ejaculation and biological process this GO :0043084 and penile erection and biological process this GO :0045777 and positive regulation of blood pressure and biological process this GO :0045907 and positive regulation of vasoconstriction and biological process this GO :0051412 and response to corticosterone and biological process this GO :0051970 and negative regulation of transmission of nerve impulse and biological process, this GO :0004930: G-protein coupled receptor activity, this GO :0004930: G-protein coupled receptor activity and also this GO :0005000: vasopressin receptor activity and also this GO :0005080: protein kinase C binding and also this GO :0005515: protein binding and also this GO :0017046: peptide hormone binding and also this GO :0031894: V1A vasopressin receptor binding, this GO :0005000: vasopressin receptor activity, this GO :0005080: protein kinase C binding, this GO :0005515: protein binding, this GO :0017046: peptide hormone binding, this GO :0031894: V1A vasopressin receptor binding, arginine vasopressin receptor 1A |
| Identity | 895 |
| Gene | AVPR1A |
| Long gene name | arginine vasopressin receptor 1A |
| Synonyms gene | AVPR1 |
| Locus | 12q14, 2 |
| Discovery year | 1992-02-28 |
| GenBank acession | L25615 |
| Entrez gene record | 552 |
| Pubmed identfication | 8106369 |
| Classification | Arginine vasopressin and oxytocin receptors |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000169980 |