Name : LCE1A Antibody
Supplier : BIOSS PRIMARY UNCONJUGATED ANTIBODIES
Price :263
SKU : GEN3248991371
| Long name | LCE1A Primary Polyclonal Antibody |
| Also known as | LCE1A PAb |
| Category | Primary Antibodies |
| Conjugation | Unconjugated |
| Target Antigen | LCE1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against LCE1A |
| Modification(s) | None |
| Modification site(s) | Unmodified antibody |
| Clonality | Polyclonal antibody |
| Clone number | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human LCE1A |
| Gene ID number | 353131 |
| Tested Applications | IF(IHC-P), IHC-P, WB |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200), IHC-P(1:100-500), WB(1:100-1000) |
| Cross reactivity | Human |
| Cross reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the target antigen | Precursors of the cornified envelope of the stratum corneum |
| Purification method | This antibody was purified via Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Store at -20°, 09% sodium azide, C for up to 1 year, Keep the antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Synonym names | LCE1A, LCE1A_HUMAN, LEP1, Late cornied envelope protein 1A, Late envelope protein 1, Late cornied envelope 1A |
| Properties | C, C for long term storage and for short term at + 5°, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Unconjugated Antibodies they should be stored frozen at - 24° |
| Gene target | LCE1A |
| Short name | LCE1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Alternative name | LCE1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 29459 |
| Gene | LCE1A |
| Long gene name | late cornified envelope 1A |
| Synonyms | LEP1 |
| Locus | 1q21, 3 |
| Discovery year | 2004-10-11 |
| Entrez gene record | 353131 |
| Pubmed identfication | 11698679 |
| RefSeq identity | NM_178348 |
| Classification | Late cornified envelope proteins |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000012447 |