| Storage temperature | store cold |
| Expiry date | 1 y |
| Category | ELISAs, recombinant proteins, vectors and reagents for laboratory use, research antibodies |
| Description | Freeze thaw will destroy a percentage in every cycle and should be avoided, C in a fridge short term in a concentrated dilution, This antibody needs to be stored at + 4° |
| About | Each murine monoclonal anibody has his own affinity specific for the clone, Mouse monoclonal antibodies are purified protein A or G and can be conjugated to FITC for flow cytometry or FACS and can be of different isotypes, Monoclonals of this antigen are available in different clones |
| French translation | anticorps |
| Gene target | Monoclonal p16INK4a/CDKN2 antibody |
| Short name | Monoclonal antibody anti-p16INK4a/CDKN2 antibody antibody |
| Technique | Monoclonals or monoclonal antibodies, antibody to, anti |
| Alternative name | monoclonal (Antibody to) to and antibody to-p16INK4a/CDKN2 (Antibody to) antibody |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 1787 |
| Gene | CDKN2A |
| Long gene name | cyclin dependent kinase inhibitor 2A |
| Synonyms gene | CDKN2 MLM |
| Synonyms gene name | cyclin-dependent kinase inhibitor 2A (melanoma, inhibits CDK4) , p16 |
| Synonyms | CDK4I p16 INK4a MTS1 CMM2 ARF p19 p14 INK4 p16INK4a p19Arf p14ARF |
| Locus | 9p21, 3 |
| Discovery year | 1994-05-19 |
| GenBank acession | L27211 |
| Entrez gene record | 1029 |
| Pubmed identfication | 8152487 7606716 |
| RefSeq identity | NM_000077 |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000019686 |
| Locus Specific Databases | LOVD - Leiden Open Variation Database LRG_11 |