Name : PGGT1A Antibody, ALEXA FLUOR 350
Supplier : BIOSS PRIMARY CONJUGATED ANTIBODIES
Price :332
SKU : GEN3319147686
| Long name | ALEXA FLUOR 350 Conjugated, PGGT1A Polyclonal Antibody |
| Also known as | Anti-PGGT1A PAb ALEXA FLUOR 350 |
| Category | Conjugated Primary Antibodies |
| Conjugated with | 350, ALEXA FLUOR® |
| Host Organism | Rabbit (Oryctolagus cuniculus) |
| Target Antigen | PGGT1A |
| Specificity | This is a highly specific antibody against PGGT1A |
| Modification | Unmodified |
| Modification Site | None |
| Clonality | Polyclonal |
| Clone | Polyclonal antibody |
| Concentration | 1ug per 1ul |
| Source | This antibody was obtained by immunization of the host with KLH conjugated synthetic peptide derived from human PGGT1A/FNTA |
| Gene ID Number | 2339 |
| Tested applications | IF(IHC-P) |
| Recommended dilutions | IF(IHC-P)(1:50-200) |
| Crossreactivity | Mouse, Rat, Human |
| Cross-reactive species details | not every possible cross-reactivity is known, Due to limited amount of testing and knowledge |
| Background of the antigen | A is usually but not always an aliphatic amino acid, FNTA is also a specific cytoplasmic interactor of the transforming growth factor-beta and activin type I receptors, It is likely to be a key component of the signaling pathway which involves p21ras, This enzyme has the remarkable property of farnesylating peptides as short as four residues in length that conform to the CAAX consensus sequence, This type of posttranslational modification provides a mechanism for membrane localization of proteins that lack a transmembrane domain, also known as CAAX farnesyltransferase (FTase), an important substrate for farnesyltransferase, and X is typically methionine or serine, attaches a farnesyl group from farnesyl pyrophosphate to cysteine residues at the fourth position from the C terminus of proteins that end in the so-called CAAX box, where C is cysteine, FNTA |
| Purification | Purified by Protein A |
| Storage conditions | 50% glycerol and 0, Keep refrigerated at 2 to 8 degrees Celcius for up to one year, 09% sodium azide, Store this antibody in aqueous buffered solution containing 1% BSA |
| Excitation emission | 343nm/442nm |
| Synonyms | FPTA PGGT1A PTAR2 |
| Properties | ALEXA FLUOR they should be stored frozen at - 24°, Alexa Fluor 350 conjugates can be used in multi-color flow cytometry with FACS's equipped with a second red laser or red diode, If you buy Antibodies supplied by Bioss Primary Conjugated Antibodies, C, C for long term storage and for short term at + 5°, For facs or microscopy Alexa 1 conjugate |
| Conjugation | ALEXA FLUOR 350, Alexa Fluor |
| Gene target | PGGT1A |
| Short name | PGGT1A Antibody |
| Technique | antibodies against human proteins, antibodies for, Antibody |
| Label | ALEXA FLUOR 350 |
| Alternative name | ALEXA FLUOR 350, PGGT1A (Antibody to) |
| Alternative technique | antibodies |
| Identity | 3782 |
| Gene | FNTA |
| Long gene name | CAAX box, alpha , farnesyltransferase |
| Synonyms name | protein prenyltransferase alpha subunit repeat containing 2 protein farnesyltransferase/geranylgeranyltransferase type-1 subunit alpha |
| Locus | 8p11, 21 |
| Discovery year | 1993-04-08 |
| GenBank acession | L10413 |
| Entrez gene record | 2339 |
| Pubmed identfication | 8276393 |
| RefSeq identity | NM_002027 |
| Classification | Prenyltransferase alpha subunit repeat containing |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000165279 |