Name : Phospho-PDE4A PKA site Positive Controlfor Western Blot
Supplier : FABGEN
Price :287
SKU : GEN3047257732
| Vial description | purified Phospho-PDE4A PKA site Positive Control |
| Antibody's or peptide concentration | ug/ml in stabilization buffer |
| Raised in | sterile environment |
| Reactivity | specific antigen |
| Immunogen | see msds |
| Antigen or peptide | Phospho-PDE4A PKA site |
| Original name | Phospho-PDE4A PKA site Positive Control |
| Phosphorylation | Phosphorylated |
| Epitope | specific sequence |
| Type | Positive Control |
| Antibody's relevance | WB |
| Antibody's application | Western Blot |
| Storage conditions | -20⁰C for long term storage |
| Genbank number | see ncbi |
| Protein number | n/a |
| Test | PVDF is more advised, The best detection method is using enhanced chemiluminescence or ECL, Western Blot can be performed on tissues and cell extracts to determine the proteins present in your sample after PAGE electrophoresis and transfer on PVDF or Nitrocellulose |
| Description | Positive controls are the same as the target vector or antibody or protein and can be spiked to the sample before the analysis starts |
| Group | positif |
| Gene target | Phospho-PDE4A PKA site Controlfor |
| Short name | Phospho-PDE4A PKA site Positive Controlfor Blot |
| Technique | western Blots, Western Blot |
| Alternative name | phosphorilated-PDE4A PKA site Positive Controlfor Western Blot |
| Alternative technique | controls |
| Identity | 8780 |
| Gene | PDE4A |
| Long gene name | phosphodiesterase 4A |
| Synonyms gene | DPDE2 |
| Synonyms gene name | cAMP-specific , cAMP-specific (dunce (Drosophila)-homolog phosphodiesterase E2) phosphodiesterase 4A, phosphodiesterase 4A |
| Synonyms name | phosphodiesterase E2 dunce homolog (Drosophila) |
| Locus | 19p13, 2 |
| Discovery year | 1994-07-29 |
| Entrez gene record | 5141 |
| Pubmed identfication | 8009369 |
| Classification | Phosphodiesterases |
| Havana BLAST/BLAT | OTTHUMG00000180411 |